صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

شاكری خبرداد: طرح «کنترل اجاره بها»؛ دومین دستور امروز مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلام این خبر که طرح مدیریت و کنترل اجاره بها دومین دستور امروز مجلس است اظهارکرد: اگر طرح به کمیسیون برگردد مجدداً بررسی خواهد شد.

1401/04/01
|
11:12
|

دکتر اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درمورد قانون تمدید قرارداد یک ساله اجاره بها به صورت خودکار در برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت وگو اظهارکرد: این طرح که اخیراً مطرح شده به نوعی مداخله در بازار است.

وی افزود: اتفاقات قبلی و تجربیات داخلی و جهانی نشان می دهد که مداخله بلند مدت در بازار برعکس اهدافی که برای مداخله دیده می شود جواب می دهد و به شکست می انجامد لذا دولت ها حتی الامکان نباید این کار را انجام دهند و اگر هم مداخله کردند باید هزینه ناشی از آن را جبران و با اقدامات تشویقی و حمایتی، مداخله را اجرایی کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تمدید خودکار یک ساله هم همین نتیجه را در پی خواهد داشت و از آنجایی که طی هفت هشت سال اخیر اقدامی در این خصوص صورت نگرفته لذا به نظر می رسد که دولت از روی ناچاری این کار را کرده است.

شاکری معتقد است که تکمیل طرح های ناتمام مسکن در شهر و روستا، کمک به مالکان در بافت های فرسوده، همکاری بانک ها در اجرای تعهدات بخش مسکن و اجرای تعهد ساخت یک میلیون مسکن در سال می تواند بخشی از زهر تلاطم اقتصادی بازار مسکن را گرفته و ثبات ایجاد کند.

این نماینده مجلس در رادیو گفت وگو، تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار، معاون اول رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و سایر دستگاه های ذیربط کاملاً واقفند که این اقدام ایده آلی نیست اما مطالبه گری در بخش مسکن و قیمت اجاره بها به قدری بالا رفته که ناچار دست به اقدام مداخله گرانه می زنند.

وی با اشاره به همدلی و مواسات و توافقات نانوشته برخی مالکان و مستاجران گفت: وقتی مردم در حد وسع و توان خودشان کمک می کنند دولت ها هم باید پای کار آمده و کار خودشان را انجام دهند.

شاکری با اعلام این خبر که طرح مدیریت و کنترل اجاره بها دومین دستور امروز مجلس است اظهارکرد: اگر طرح به کمیسیون برگردد مجدداً بررسی خواهد شد و تدابیری هم برای بهبود روابط مالک و مستأجر پیدا کردیم که مردم نیازی به دادگاه پیدا نکنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو