صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ: جریمه نداشتن معاینه فنی روزانه 50 هزار تومان است

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرد: هر کسی با خودروی فاقد معاینه فنی در محدوده زوج و فرد تهران تردد کند روزانه مبلغ 50 هزار تومان برای آن جریمه ثبت می شود.

1396/07/16
|
12:04
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع ترافیک شهری؛ کاهش 20 درصدی ترافیک نسبت به سال گذشته و با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا مهماندار رئیس راهور راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ و مهندس سعید قیصر مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور به روی آنتن رفت.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا مهماندار با اظهار به اینکه در مهرماه امسال با وجود افزایش 30 درصدی تقاضای سفر حدود 23 درصد زمان سفر شهروندان نسبت به هفته اول مهر ماه سال گذشته کمتر شد، گفت: امسال با تمهیداتی که پیش بینی شد با وجود افزایش ترافیک ،زمان معطلی در ترافیک کاهش پیدا کرد.

وی در رابطه با مهمترین ارکان بهبود ترافیک در مهر ماه عنوان کرد: اولین رکن مردم است، هر موقع ما اطلاع رسانی درستی کردیم مردم همکاری بسیار خوبی را داشتند و این مهمترین رکن موفقیت در این کاهش بود و نباید آن را فراموش کنیم. دومین مسئله حضور گسترده پلیس بود، ما از همه ظرفیت ها استفاده کردیم و پرسنل ما از صبح تا شب در خیابان ها و معابر حضور داشتند.

رئیس راهور راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ افزود: در کنار اینها اتفاقات دیگری هم افتاد از جمله اینکه دولت مساعدت کرد و اجازه داد یک ساعت شناور تهرانی ها برای حضور در ادارات داشته باشند و این مسئله باعث مدیریت زمان در این امر شد. همچنین توزیع کالا در سطح شهر تهران از 5:30 تا 10:30 انجام نشد و در ساعات دیگری انجام شد و این امر هم به روانی ترافیک کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه در سطح شهر تهران برای کنترل ترافیک و مدیریت آن نیازمند استفاده از ITS و سیستم های حمل و نقل هوشمند هستیم، یاداور شد: در سال های اخیر اقدامات خوبی توسط شهرداری تهران انجام شده است و محدوده طرح ترافیک، زوج و فرد و معاینه فنی خودروها توسط دوربین ها کنترل می شود.

سردار مهماندار با اظهار به اینکه با وجود نصب دوربین های تخلف سرعت در بزرگراه ها، هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی را داریم، گفت: کنترل شهر از طریق این سامانه ها در حدود 40 درصد انجام شده و حدود 60 درصد باقی مانده و امیدواریم با ارتباطاتی که شورای شهر جدید و شهردار با دولت دارند بتوانیم پیشرفت بهتری را در این زمینه داشته باشیم.

وی با اشاره به جریمه ی نداشتن معاینه فنی اعلام کرد: مبلغ جریمه ی نداشتن معاینه فنی 50 هزار تومان است اما این مبلغ بابت هر 24 ساعت است، یعنی هر کسی با خودروی فاقد معاینه فنی در محدوده زوج و فرد تهران تردد کند روزانه مبلغ 50 هزار تومان برای آن جریمه ثبت می شود البته ما سعی کرده ایم کار اطلاع رسانی را به مالکین انجام دهیم.

در ادامه مهندس سعید قیصر با اشاره به اتصال دوربین های ترافیکی به سامانه سیمفا گفت: وقتی تصمیمی در کلانشهری مثل تهران گرفته می شود شاید خیلی به مطلوبیت کامل دست پیدا نکند اما در جلسه شورای عالی ترافیک که اخیرا برگزار شد مصوب شد تا در تمام کلانشهرهای کشور، دوربین های نظارتی نصب و متصل به سامانه سیمفا شود و از جهتی هم کارگروه آلایندگی هوا در دولت مصوب کرد دوربین های جاده نیز به این سامانه متصل شوند. این اقدامات پیشرفت کار را 70 الی 80 درصد پیش خواهد برد.

وی متذکر شد: اگر ما بخواهیم یک منطقه را محدود کنیم و این سامانه ها را متصل کنیم قطعا به مطلوب نخواهیم رسید.

مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور اظهار داشت: قریب به 200 دوربین در سطح شهر تهران به سامانه سیمفا متصل است که دوربین های زوج و فرد محسوب می شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو