صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون مركز ملی هوا و محیط زیست: دو و نیم میلیون موتور سیکلت کاربراتوری در حال تردد داریم

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: یک تا دو و نیم میلیون موتور کاربراتوری در حال تردد در کشور داریم که سهم زیادی در آلودگی هوا دارند.

1396/07/22
|
10:45
|


مسعود زندی معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست در مصاحبه با برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو درباره وضعیت استاندارد خودروها گفت: از چند کارخانه تولید کاتالیست بازدید کرده ایم. این کارخانه ها دارای بخش (R&D) تحقیق و توسعه هستند و خود کاتالیست ها را با عملکردهای مختلف تست می کنند. به طور مثال اگر یک خودرو 5 هزار کیلومتر طی کرده است عملکردش چه میزان است.

او ادامه داد: حدود مجاز معاینه فنی را سخت گیرانه کرده ایم. خودروهایی که با مشکلات مختلفی روبرو هستند در مراکز معاینه فنی متوقف می شوند و باید مشکلات خود را حل کنند. اگر مراکز معاینه فنی کارکرد خود را داشته باشند مشکلات خودروهای در حال تردد از بین می رود.

زندی افزود: در گذشته تهران با معضل تراکم منواکسید کربن روبرو بود اما با استانداردهایی که ایجاد شد و نصب کاتالیست کانورتورها بر روی خودروها این آلاینده از بین رفت.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست بیان کرد: گفته می شود 1 تا 2 و نیم میلیون موتور سیکلت کاربراتوری وجود دارد که سهم آن ها از آلودگی هوا محرز شده است. بنابراین طی مصوبه هیات دولت از مهر سال گذشته شماره گذاری این موتورها متوقف شد.

او ادامه داد: بعد از آن موتور سیکلت سازان نمونه های انژکتوری خود را مطابق با یورو 3 برای تولید انبوه ارائه دادند که مورد قبول قرار گرفت اما هنوز مشکلاتی برای تولید انبوه وجود دارد. لازم است سازمان محیط زیست و سازمان ملی استاندارد هماهنگ باشند تا اگر موتورهای انژکتوری پایداری لازم را نداشتند اقدامات لازم را انجام دهند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو