صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك كارشناس محیط زیست اظهار داشت: ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عامل اصلی ناسالم بودن هوا است

یک کارشناس محیط زیست گفت: بین آلوده کننده های هوا مانند مونواکسید کربن، اکسید های نیتروژن و مواد دیگر، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بزرگترین مشکل را ایجاد کرده اند.

1396/09/08
|
13:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع مشکل دائمی آلودگی هوا؛ ریشه یابی و راه کارهای حل این معضل ، با حضور مهندس سعید مردان کارشناس حوزه محیط زیست به روی آنتن رفت.

مهندس سعید مردان در آغاز با بیان اینکه در مبارزه با آلودگی هوا نباید مثل گذشته فکر کرد بلکه باید مکانیزم های جدید را ایجاد کرد، گفت: اگر بخواهیم با روش های سنتی آن را انجام دهیم همان نتایجی را می گیریم که تاکنون گرفته ایم.

برای حل معضل آلودگی هوا نیازمند طرح های جدید هستیم تا به گونه ای جدید عمل کنیم که لازمه آن مشارکت همه مردم است.

وی با بیان اینکه گام نخست راهکار معضل آلودگی هوای تهران طبقه بندی موضوعات است، اظهار کرد: پیشنهادی که در این حوزه دارم این است که دستگاه ها و نهادهای متولی با محوریت سازمان محیط زیست موضوعات را به دو بخش تقسیم کنند؛ نخست فعالیت و کارهایی که قرار است برای بعد از این تاریخ انجام شود که طبیعتا باید پروژه محور و برنامه محور باشد.

وی اضافه کرد: بخش دوم، بهبود زخم ها و معضلات موجود است. در طول سال ها مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته ایم که باید نسبت به حل آنها نیز ورود کنیم. دستگاه هایی مانند سازمان محیط زیست باید از نهادی اجتماعی تخصصی ظرفیت سازی کنند و از آنها به خوبی کمک گرفته شود. در حال حاضر دو هزار NGO داریم اما باید از این NGO ها مسئولیت بخواهیم و آنها را در فعالیت ها و برنامه ریزی ها مشارکت دهیم.

این کارشناس حوزه محیط زیست ادامه داد: یکی از مواردی که دولت در این سال ها روی آن مانور داد این بود که با همکاری مجموعه وزارت نفت به گونه ای عمل کرده است که در تمام کلان شهرها، سوخت با استاندارد یورو توزیع می شود. در چنین بخش هایی می توان هسته نظارت بر حسن فعالیت کار را گسترش داد و این کار را با استفاده از بخش خصوصی و نهادهای رسمی انجام داد.

وی تاکید کرد: برای حل معضل آلودگی هوا نباید دستگاهی و بخشی به این معضل نگاه کرد که در این صورت به نتیجه مطلوبی نخواهیم رسید چون تمام دستگاه ها در مقطعی و یا کل دوره ای که تهران دچار آلودگی هوا شده است، مقصر بوده اند. در گام نخست باید عامل اصلی را بشناسیم و بدانیم چه عاملی از عوامل باعث خطر آلودگی می شود.

مردان اضافه کرد: بین آلوده کننده های هوا مانند مونواکسید کربن، اکسید های نیتروژن و مواد دیگر، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بزرگترین مشکل را ایجاد کرده اند. اگر تعداد روزهای ناسالم را در سال 95 بررسی کنیم می بینیم عامل اصلی ناسالمی هوا ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو