صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر انجمن واردكنندگان برنج: ممنوعیت واردات برنج پیامدی جز گرانی و قاچاق نخواهد داشت +صوتدبیر انجمن واردکنندگان برنج یکی از پیامدهای تداوم ممنوعیت ورود برنج را قاچاق مطرح کرد و گفت: از طرفی برنج ایرانی در دست کارخانه دار و دلال است و اگر کاری می کنید که برنج گران شود، به نفع کشاورز نیست و فقط باعث گرانی برنج می شود.

1396/09/08
|
12:07
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع واردات برنج و با حضور مهندس مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران و آرش قمی ریاست اصناف برنج داخلی به روی آنتن رفت.

مهندس مسیح کشاورز با اظهار به اینکه برنج دومین کالای استراتژیک کشور است ولی متاسفانه به اندازه واقعی به برنج نگاه نمی شود و بطور روزمره برایش تصمیم گیری می شود که پیامدهایی را داشته است، عنوان کرد: در آبان ماه بعد از اینکه چهار ماه از دوره ممنوعیت واردات در راستای حمایت از تولید، اعلام شد که می توانید در آذرماه ثبت سفارش کنید. در این فاصله واردکنندگان محصولات خود راخریداری کردند تا ثبت سفارش کنند اما در این مدت، اتفاق دیگری افتاد که اعلام کردند به برنج وارداتی باید ارز متقاضی تخصیص پیدا کند بجای مبادله ای.

وی افزود: اما با توجه به پیامدهایی که این موضوع داشت از جمله آثار توارمی جدی، وزارت صنعت و معدن به دنبال راهکاری بودند تا از افزایش قیمت جلوگیری کنند و در همین فاصله آقای حجتی تصمیم گرفتند که اصلا اصل قضیه را زیر سوال ببرند و اعلام کردند ممنوعیت ادامه پیدا می کند و دو دلیل هم آوردند که به نظر می رسد جای بحث دارد یکی اینکه در این پنج ماه واردات بی رویه شده و نیاز کشور نیست که برنج وارد شود و دیگر به رکود برنج بازار ایرانی اشاره کردند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران متذکر شد: به نظر می رسد یک ماه پیش همین شرایط بوده و همین یک میلیون تن وارد کشور شده بوده که برای هشت ماه بوده و نه پنج ماه چون ما برای دوره ممنوعیت هم برنج را وارد کرده بودیم و بعد از این باید وارد بازار شویم و این کسری را تامین کنیم اما متاسفانه با تحلیل هایی که کرده بودند، این ممنوعیت را ابلاغ کردند.

وی یکی از پیامدهای تداوم ممنوعیت ورود برنج را قاچاق مطرح کرد و در عین حال گفت: از طرفی برنج ایرانی امروز در دست کشاورز نیست و در دست کارخانه دار و دلال است و اگر کاری می کنید که برنج گران شود، به نفع کشاورز نیست و همه این مباحث باعث گرانی برنج می شود و مصرف کنند متضرر می شود.

در ادامه آرش قمی با ابراز تاسف از نحوه تصمیم گیری مسئولان عنوان کرد: حلقه مفقوده ای که در تصمیم گیری ها اصلا توجه نمی شود، مصرف کننده است. در دو روز گذشته که بحث ممنوعیت برنج وارداتی مطرح شد، شوک بزرگی به بازار وارد شده است.

وی یادآور شد: هر سال ممنوعیت ایجاد می شود ولی در یک تاریخی این ممنوعیت برداشته می شود. در این سه چهار روز خیلی از برندهای معروف چون ممنوعیت باز شد بارهایشان را در معرض فروش قرار دادند و انبارهایشان را خالی کردند.

ریاست اصناف برنج داخلی تصمیمات گرفته شده را هیجانی دانست و گفت: یکم آذر ممنوعیت آزاد شد ولی پنجم آذر بخاطر منافع یک گروه، مجدد ممنوعیت اعلام کردند و در یک تصمیم احساسی، به صورت صد در صد به ضرر مصرف کننده اقدام کردند.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو