صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

كارشناس ارزیابی محیط زیست : آموزش در تسهیل فرآیند پسماند نقشی اساسی دارد

کارشناس ارزیابی محیط زیست گفت: آموزش در فرآیند پسماند نقش موثری دارد و آن ها را با جنبه های مختلف پسماند آشنا می کند.

1396/10/02
|
10:12
|

مخدوم کارشناس ارزیابی محیط زیست درمصاحبه با برنامه " زمین 360 درجه" رادیو گفت و گو درباره پسماند اظهار کرد: پسماند موضوع مهمی است.80 درصد از موضوع پسماندها به مردم برمی گردد. آموزش امری ضروری برای مردم است تا با ضررهای پسماند آشنا شوند. مردم باید بدانند اگر زباله را در خیابان قرارمی دهند هنوز گرفتار آن هستند. آموزش باید در بخش های مختلف پسماند از جمله توزیع و دفن باشد. صدا و سیما نقش مهمی در این حوزه دارد.

او افزود: هر توسعه ای با پسماند همراه است. زباله قابل فروش و تفکیک پذیر است ومی تواند درآمدزا باشد. ضمن این که می توان از پسماندها درصنایع مختلف از جمله صنایع کاغذ سازی و مقوا سازی استفاده کرد. در حال حاضر به دلیل نبود مدیریت درست پسماند این صنایع نیز در حال از بین رفتن است.

مخدوم بیان کرد: 20 سال پیش در شهرداری طرح تفکیک زباله انجام شد که سرنوشتی نداشت. به یاد دارم در آن سال ها شهردارمنطقه 7 یک خانم بود. ما چهره به چهره با مردم منطقه ارتباط می گرفتیم و طرح بسیار موفق بود اما ناگهان پای افراد رانت خوار پیدا شد و قبل از آن که ماموران شهرداری زباله ها را جکمع آوری و تفکیک کنند این افراد زباله ها را می بردند.

کارشناس ارزیابی محیط زیست درباره شرکت های ارزیابی اثرات محیط زیستی و فعالیت آن ها خاطرنشان کرد: بسیاری از این شرکت ها شرایط علمی ندارند و روش کار را هم نمی دانند. از این شرکت ها مشاورانی برای پروژه ها فرستاده می شوند که باید حق الزحمه خود را از مسئول پروژه بگیرند به همین دلیل مجبور هستند با همه شرایط کنار بیایند و محیط زیست را نادیده بگیرند تا به پول خود برسند. این قانون باید اصلاح شود اما رانت خواران اجازه نمی دهند.

دسترسی سریع
صبح و گفتگو