صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی: افزایش یک و نیم میلیون نفر گردشگر به تبریز در سال 2018

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: بستری فراهم شده تا مردم و هنرمندان داشته ها و توانمندی های خودشان را در قالب های هنری به گردشگران داخلی و خارجی عرضه کنند.

1396/10/17
|
13:42
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع گره خوردن تبریز با دیپلماسی فرهنگ و هنر؛ تبریز 2018 و با حضور محمد محمدپور مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و مرتضی آبدار مدیریت کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی به روی آنتن رفت.

محمد محمدپور با اشاره به عنوان تبریز 2018 گفت: تبریز و آذربایجان یک تاریخ بلند و دیرینه و اثرگذار و بامشترکات زیاد فرهنگی با اقلیم فرهنگی ایران دارد به همین خاطر و ظرفیت های بلندی که این استان و تبریز دارد سازمان همکاری های کشورهای اسلامی تبریز را در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی برگزیدند.

وی با یادآوری اینکه تبریز در همه عرصه ها مخصوصا در حوزه فرهنگی بعنوان شهر اولین ها قلمداد شده، بیان داشت: این اعتقاد و باور است که تبریز در عرصه ها و دوره های مختلف شروع کننده بسیاری از عرصه ها در حوزه فرهنگ و هنر، صاحب مکاتب فرهنگی و ادبی بوده و امروز هم این ظرفیت ها در تبریز وجود دارد ما مزیت های بسیار یادی داریم که می توانند در عرصه بین الملل و داخلی مورد توجه قرار بگیرند و زمینه فعالیت ها و برنامه های گسترده ای را در عرصه فرهنگ و هنر فراهم بیاورند.

مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی به جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی اشاره و عنوان کرد: آذربایجان شرقی جاذبه های زیادی را دارد میراث فرهنگی، آثار تاریخی فراوان که هرکدام از اینها برای گردشگران در عرصه دنیا جذابیت های خاصی را دارند ولی بالاتر از اینها آداب و رسوم و رفتارهای فرهنگی مردم آذربایجان و مردم تبریز است که باید در معرض و مرعای گردشگران دنیا قرار بگیرد.

وی در خصوص اقداماتی که در راستای تبریز 2018 صورت گرفته گفت: وزارت فرهنگ و رشاد اسلامی با یک برنامه زمان بندی شده کامل در طول سال 2018 ورود پیدا می کند، بسیاری از برنامه های بین المللی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد بخشی به تبریز منتقل می شود، برنامه های عمده ای در حوزه موسیقی، تاتر، قرآن ، مفاخر و ادب در سطح استان خواهیم داشت. جایزه ادبی استاد شهریار را برگزار می کنیم، جشنواره بین المللی پروین اعتصامی در تبریز برگزار می شود.

محمدپور افزود: بخشی از جشنواره فیلم و موسیقی فجر به آذربایجان شرقی منتقل می شود، همایش بزرگی را تحت عنوان سبک تفسیری علامه طباطبایی را داریم، جشنواره بین المللی آواها و نغمات دینی و حدود 70 برنامه عمده وجود دارد ولی بخشی از برنامه ها مربوط به خود مردم و هنرمندان ما است که در این زمینه و بستر فراهم شده قطعا داشته ها و توانمندی های خودشان را در قالب های هنری به گردشگران داخلی و خارجی عرضه خواهند کرد.

در ادامه مرتضی آبدار به تاثیر گردشگری در انتقال فرهنگ ایرانی اشاره کرد و گفت: گردشگری در عرصه بین المللی می تواند در ارتقای سطح فرهنگ در ارتباط با انتقال موضوع نقش مهمی را داشته باشد.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تاکید کرد: ما در استان در حوزه های مختلف فرهنگی، ادبی و هنری نمونه های بسیار خوبی را داریم و این باعث می شود رفت و آمد در حوزه گردشگری توسعه پیدا کند.

وی افزود: در حوزه گردشگری بیشتر به حوزه نرم افزاری فرهنگ اهمیت داده می شود و موضوع سخت افزاری زیاد مهم نیست بر همین اساس است که ما هم داشته های خوبی را داریم و این توان را داریم که بتوانیم خودمان را در جهان اسلام از ویترین جمهوری اسلامی ایران، تبریز و آذربایجان شرقی را به دنیا معرفی کنیم.

آبدار در خصوص میزان افزایش گردشگر در سال 2018 پیش بینی کرد: در این حوزه نسبت به سال گذشته حدود 24 درصد افزایش گردشگر خارجی داشتیم یعنی بالغ بر 430 هزار نفر. طبق تحقیقاتی که از طریق دانشگاه تبریز انجام شده، پیش بینی می شود که این تعداد تا سقف یک و نیم میلیون نفر در طول سال 2018 افزایش پیدا کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو