صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون سابق وزیر خارجه: اساس استقلال یک کشور پیشرفت علمی و فنی و نظریه پردازی است +صوت

دکتر جواد منصوری با بیان اینکه جوانان کشور باید بدانند اساس استقلال یک کشور پیشرفت علمی و فنی و نظریه پردازی است، اظهار کرد: اگر در این زمینه موفقیتی نداشته باشیم، هر چقدر هم ثروت داشته باشیم، فایده ندارد.

1396/11/14
|
10:59

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع دهه فجر ، با حضور دکتر جواد منصوری معاون سابق وزیر خارجه، سفیر ایران در چین و مورخ به روی آنتن رفت.

دکتر جواد منصوری در آغاز با بیان اینکه جوانان در انقلاب اسلامی مظهر خودباوری هستند، گفت: استقلال واقعی یک کشور زمانی تحقق پیدا می کند که کمترین نیاز را به خارج داشته باشد.

کشور باید به جایی برسد که میزان مصرف نهایی یک کشور معادل تولید نهایی آن شود که لازمه رسیدن به این مرحله پیشرفت علمی است.

وی افزود: قدرت های بزرگ معمولا هیچ توجهی به پیشرفت کشور های دیگر به دلایل فنی و صنعتی ندارند زیرا این قدرت ها می خواهند کشورهای کوچک تر به دستاوردهای آنها احتیاج داشته باشند.

معاون سابق وزیر خارجه ایران با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خوشبختانه در زمینه پیشرفت های علمی تلاش های زیادی صورت گرفته است و موفقیت های زیادی نیز کسب شده است.

وی اضافه کرد: هر کسی زمان قبل از انقلاب و بعد از آن را مقایسه کند، می بیند به لحاظ علمی واقعا در دنیا حرفی برای گفتن نداشتیم، اما امروز در بسیاری از رشته ها در دنیا مطرح هستیم و به عنوان یک کشور صاحب علم و نظریه شناخته می شویم.

سفیر اسبق ایران در چین با بیان اینکه جوانان کشور باید بدانند اساس استقلال یک کشور پیشرفت علمی و فنی و نظری پردازی است، اظهار کرد: اگر در این زمینه موفقیتی نداشته باشیم، هر چقدر هم ثروت داشته باشیم، فایده ندارد زیرا ثروت باید نوآور و زاینده و همچنین تامین کننده تمامی نیازهای جدید جامعه باشد.

وی تصریح داشت: ثروت بدون علم در نهایت باعث وابستگی شدید خواهد شد. بنابراین یکی از راه های تحقق استقلال که یکی از شعارهای اصلی کشور است، پیشرفت علمی و تولید است. البته منظور از تولید، فقط تولید مادی نیست، بلکه تولید فکر و فناوری و روش های جدید هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

بنابراین باید در بخش نظریه پردازی و نوآوری روش ها و ابزارهای جدید تامین کننده نیازهای خودمان و دوستان مان در دنیا باشیم تا بتوانیم یک همکاری گسترده تری را در سطح جهانی داشته باشیم.

این مورخ درباره فعالیت های علمی ایران اظهار داشت: واقعیت این است که در بخش علمی پیشرفت هایی داشته ایم اما کافی نیست زیرا کشورهای قدرتمند دائما در حال تحریم کردن ایران هستند تا به نظر خودشان، کشور را فلج کنند اما وقتی خودمان، تامین کننده نیازهای کشور باشیم، به اهداف شان دست پیدا نمی کنند.

وی خطاب به جوانان بیان کرد: جوانان باید به طور جدی دشمن شناسی داشته باشند و تمامی سیاست ها، اهداف و برنامه های دشمن را بشناسند و قرآن نیز در این زمینه بسیار تاکید کرده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو