صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مشاور عالی شورای شهر تهران: فشارها برای عدم اجرای برنامه ها از علل استعفای شهردار +صوت

مشاور عالی شورای شهر تهران گفت: طبق گزارش های تیم پزشکی، بیماری دکتر نجفی جدی است اما شورای شهر، فشارهای مختلف برای عدم اجرای برنامه های ایشان را مزید بر علت می دانند.

1397/01/19
|
11:30
|

برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع استعفای شهردار تهران ، با حضور دکتر محمد حسین بوچانی مشاور عالی شورای شهر تهران به روی آنتن رفت.

محمد حسین بوچانی با اشاره به روال استعفای شهردار تهران در شورای شهر گفت: طبق قانون در اولین جلسه ای که شورای شهر در سال 97 تشکیل می دهد، بر اساس شیوه نامه و آیین نامه های مصوب، استعفای شهردار باید در دستور کار قرار بگیرد. ابتدائا شهردار دلایل استعفای خود را اعلام خواهد کرد و سپس اگر استعفای شهردار مورد تصویب اعضای شورای شهر قرار بگیرد، در مرحله بعد، سیستم مدیریت شهری و شورای شهر برای سرپرستی شهردار اقدام خواهد کرد.

وی افزود: اگر هم مورد پذیرش قرار نگیرد، روش های دیگری وجود دارد، مثلا کارگروهی تشکیل شود یا کمیسیونی تشکیل شود تا در آنجا ابعاد فنی تر بررسی شود و یا اینکه شهردار بپذیرد و به رای شورا تمکین کند و به کارش ادامه دهد.

مشاور عالی شورای شهر تهران به دلایل استعفای شهردار تهران اشاره و عنوان کرد: مدیران ارشد کشور، زمانی که از لحاظ استراتژیک و سیاستگذاری احساس کنند، برنامه هایشان به خوبی پیش نمی رود برای رفتن بهانه هایی را پیدا می کنند. قطعا بیماری دکتر نجفی واقعیت دارد و طبق گزارش هایی که تیم پزشکی دادند، بیماری ایشان جدی است و خودشان هم عامل اصلی استعفایشان را بیماری اعلام کردند. اما گمانه زنی ها و تیم پیرامونی و همچنین شورای شهر، دلایل و فشارهای مختلف برای عدم اجرای برنامه های آقای نجفی در ساختار مدیریت شهری را مزید بر علت می دانند.

وی در رابطه با زمان اعلام استعفای شهردار، گفت: هر مدیر در یک دوره و در یک زمان و لحظه ای به تصمیم می رسد آقای نجفی هم در آن زمان به این تصمیم رسیده بود. از منظر دیگر، در ایام تعطیلات که فضایی برای گفت و گو و هم اندیشی بیشتر اعضای شورای شهر و گروه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و علمی برای نقد بررسی عملکرد دوره مدیریت شهری ایشان بود، داده ها و اطلاعات متعددی رد و بدل شد و سبب شد شورای شهر با بینش جامع تری در نحوه برخورد با استعفای ایشان برخورد کند.

بوچانی تاکید کرد: انتخاب شهردار، استیضاح ایشان و رای به عدم ادامه کار ایشان جزو کار ویژه های شورای شهر است، حتی پذیرش یا عدم پذیرش استعفا جز وظایف شورای شهر هیچ نهاد دیگری نمی تواند نقش داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت موافقت با استعفای آقای نجفی، تمهیداتی دیده شده است، متذکر شد: شهر و مدیریت شهری و ملی ما تحت تاثیر این استعفا ها نیست و فرآیندهایش با تغییر شهردار متوقف نخواهد شد. فرآیندهایی در این دوره در مدیریت شهری طراحی شده است و از قبل هم بوده و الان بهسازی و توانمند سازی شده ریل های ایمنی برای اداره شهر تنظیم شده و بودجه سال 97 تصویب شده است و متمم بودجه سال 96 تصویب شده است و حساب رسان مدیریت شهری انتخاب شده اند، معاونین شهردار هم هستند و اگر شهردار برود، سیستم کارش را انجام می دهد و تیم شورای شهر آمادگی دارد تا اتفاقاتی بسیار بزرگتر از این را هم راهبری کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو