صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان: به دنبال باز توانایی باروری افراد عقیم با استفاده از سلول های بنیادین هستیم

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان عنوان کرد: اینکه استفاده از سلول های بنیادی در بازگرداندن توانایی باروری به زوجین، آینده پزشکی را متحول خواهد کرد.

1397/01/22
|
09:36
|

برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع آینده باروری در ایرن چگونه است؟ ، با حضور دکتر احمد وثوق معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان به روی آنتن رفت.

احمد وثوق با بیان اینکه آینده درمان ناباروری به دو قسمت اصلی تقسیم می شود، عنوان کرد: در دانش فعلی و در درمان های رایجی که در دنیا در حال انجام است، باید سعی کنیم تا استانداردهایی که در دنیا است، را رعایت کنیم و با در اختیار گرفتن تکنولوژی هایی که به سرعت دارند اضافه می شوند در خدمت بیماران نابارور باشیم و تا جایی که ممکن است از استعدادهای نهفته زوج ها نابارور استفاده کنیم و مشکل ناباروری را حل کنیم.

وی افزود: این مسئله قسمتی را از مشکل ناباروری را حل می کند و با وضعیتی که موجود است، به نظر می رسد کمتر از پنج درصد زوج هایی که دچار ناباروری هستند بطور کامل از درمان ناباروری نا امید باشند و 95 درصد زوج های نابارور با روش های جاری فعلی درمان می شوند.

وی با اشاره به پیشرفت هایی که در زمینه درمان ناباروری شده، ابراز امیدواری کرد و بیان داشت: با پیشرفتی که در زمینه داروهای درمان ناباروری و محیط های کشتی که مورد استفاده قرار می گیرد تا کیفیت جنین ها بالا رود و با روش هایی که برای تشخیص های قبل از انتقال جنین روی جنین انجام می شود و از انتقال جنین های ناسالم جلوگیری می شود، امیدواریم بتوانیم به میزان بالاتری از موفقیت در درمان ناباروری دست پیدا کنیم.

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان با اظهار به اینکه استفاده از سلول های بنیادی در بازگرداندن توانایی باروری به زوجین، آینده پزشکی را متحول خواهد کرد، گفت: این امیدواری وجود دارد زوجینی که دچار ناباروری قطعی شده اند و عقیمی کاملی را مبتلا شدند با استفاده از روش های سلول درمانی و استفاده از توان و پتانسیل سلول های بنیادی بتوانیم قدرت باروری را به زوج یا زوجه برگردانیم.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال توسعه این دانش در سطح استان ها هستیم، عنوان کرد: هم اکنون در شهر بابل پایگاهی را ایجاد کردیم تا توانایی ها و دانش روز سلول های بنیادی به ویژه در زمینه بیماری های سرطان را در استان مازندران توسعه دهیم. در شیراز با همکاری دانشگاه صدرا، پایگاهی را ایجاد کردیم و در مراکز استان های کرمانشاه، مرکزی، اردبیل و در آینده نزدیک در استان های خوزستان و خراسان شمالی مراکزی را که به نوعی با ما در ارتباط نزدیک هستند را طراحی کردیم که در تهران نهفته نباشد و این دانش در سطح کشور توسعه پیدا کند و فرهیختگان ما در سرتاسر کشورجذب این مراکز شوند و هموطنان برای بهره مندی از این خدمات مجبور به تحمل مسافرت و هزینه های اضافی نشوند.

وثوق جمعیت جوان و آینده آن ها را از دغده های پژوهشگاه رویان مطرح کرد و گفت: ما پزشکی بازساختی را در رویان برای جلوگیری از عوارضی که در آینده این جمعیت سالخورده ممکن است دچار شوند، طراحی و بهره برداری کردیم.

وی با اشاره با اقدامات صورت گرفته برای درآمد ارزی برای صدور خدمات اظهار کرد: در حال حاضر با کشورهای همسایه در حال مذاکره هستیم تا دانش فنی و جاریمان را منتقل کنیم و هم اکنون مراجعات فراوانی را از کشورهای همسایه و حتی از کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا داریم و نوعی هم برای ما درامد ارزی دارد و هم صدور خدمات و دانش فنی دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو