صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات: مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به لایحه مالکیت معنوی گفت: این لایحه اصلاحیه ای نسبت به نسخه های قبلی است و قرار است قانون سال 79 را کامل تر کند.

1397/01/28
|
09:59
|

برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع رعایت جنبه های اخلاقی در تولید محتوا در فضای مجازی ، با حضور دکتر روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی و مهندس خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات به روی آنتن رفت.

روح الله مومن نسب با ابراز تاسف از نبود قانونی در ارتباط با بحث کودکان در فضای مجازی گفت:در کشور ما مواد قانونی مشخصی در این رابطه وجود ندارد جز دو ماده که سن بلوغ قانونی را مشخص کرده و مسئله خاصی را در رابطه با بحث کودکان کمتر دیده می شود ولی در کشورهای دیگر توجه ویژه ای به این موضوع دارند . البته در کشور ما هم کارهایی در حال انجام است و امیدواریم زودتر به نتیجه برسند.

وی به حقوق پدیدآوردگان یا کپی رایت اشاره کرد و گفت: در سال 1379 مجلس مصوبه ای در 17 ماده داشت با عنوان «قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان نرم افزارهای رایانه ای» که در این قانون مالکیت معنوی را بصورت کامل توضیح داده است و در هیئت دولت هم آیین نامه ای برای این قانون تصویب شده و در حال اجرا است.

کارشناس فضای مجازی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی ما در قانون نیست بلکه نظارت بر اجرا است، یادآور شد: در قوانین قبلی هم یکی از بزرگترین مشکلات ما در بحث اجرا بود، قانون تجارت الکترونیک و قانون سمعی و بصری هم داریم که در سال 82 و 86 تصویب شدند ولی در اجرا تحرکی دیده نشده است.

وی متذکر شد: متاسفانه خیلی از کودک آزاری ها که اتفاق می افتد یا بخاطر خلا قانونی است یا تناسب نداشتن مجازات با جرم یعنی بازدارندگی در این قوانین دیده نمی شود. در قوانین جرایم رایانه ای که به شدت نیاز به اصلاح دارد مشوق جرم است و آنقدر مجازات ضعیف دیده شده که آن فرد ترجیح می دهد تنبیه شود و کارش را ادامه دهد.

مومن نسب افزود: می شود بر روی این ها کار کرد و یا کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که موضوع ماده 22 قانون جرایم یارانه ای است و اجرای ماده 21 و 23 را بر عهده دارد این کارگروه ترکیبش به گونه ای است که مشکلات جدی را در کشور به وجود آورده و شان قضایی حتی برایش دیده شده اینها باید اصلاح شود و هنوز اقدام جدی نشده است.

خسرو سلجوقی با اظهار بر اینکه مالیکت معنوی فراتر از فناوری های اطلاعات است و در تمام بخش ها این چالش را داریم که رعایت حق معنوی نمی شود، گفت: در بخشی از این موضوع کودک مطرح می شود که محتوایی که برای کودک تولید می شود آسیب پذیری بیشتری را هم دارد چون بازار، بازار محدودتر و کوچکتری است و متاسفانه وقتی رعایت حقوق معنوی نمی شود، تولید کننده علاقه مند نیست در این بازار فعالیت کند.

وی متذکر شد: در کارهای تحقیقاتی هم که انجام شده چه توسط بخش خصوصی و چه توسط دانشگاه و پژوهشگران نشان می دهد این نگرانی از مالکیت معنوی باعث شده کمتر به تولید محتوا علاقه مند شوند و وقتی محتوای خوبی تولید نشود، متقاضی که کودک باشد و اولیای کودک و جامعه باشد با محتوای خوب روبه رو نیست. این واقعیت در بازی های رایانه ای خودش را نشان می دهد.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات تصویب لایحه مالکیت معنوی را باعث فعال تر شدن بازار در این حوزه دانست و گفت: این لایحه اصلاحیه ای نسبت به نسخه های قبلی است و قرار است قانون سال 79 را کامل تر کند. بیشتر در مورد تعاریف اصلاحاتی شده چون برداشت های مختلفی از تعاریف است.

وی افزود: شاید اگر قوانین قبلی هم بود و درست اجرا می شد به بخشی از نیاز کشور پاسخ می داد. قوانین ما موقعی که نوشته شده، جرایمی که پیش بینی شده متناسب با خلافی که گفته شده نیست و بنابراین بازدارنده نیست و گاهی حتی طرح شکایت، اقتصادی نمی باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو