صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس سازمان خصوصی سازی: تمام واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی است

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در دولت یازدهم واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی از 18به 67درصد رشد پیدا کرد. در مدت هشت ماهه دولت دوازدهم، این در مرز صددرصد است .

1397/02/03
|
14:30
|


برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع و با حضور دکتر میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی به روی آنتن رفت.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی با اشاره به آمار واگذاری ها طی سال های گذشته عنوان کرد: آماری که سازمان خصوصی سازی به آن اتکا و آن را قبول دارد، این است که واگذاری ها از سال 1380 تا سال 1392 یعنی آغاز دولت یازدهم، نزدیک به 18 درصد به بخش خصوصی واقعی بوده و بقیه یا در قالب سهام عدالت یا در قالب رد دیون و یا به خصولتی ها واگذار شده بود.

وی متذکر شد: تفاوت آمار ما با بقیه که می گویند 11 یا 13 درصد واگذاری واقعی بوده، در این است که ما واگذاری های سهام خرد را چه بصورت تدریجی و ترجیحی، جزو بخش خصوصی واقعی می دانیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی به آمار واگذاری های واقعی در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم این عدد 18 درصد به عدد 67 درصد رشد پیدا می کند و یک رشد بسیار فزاینده و چشمگیری است. در دولت دوازدهم در این مدت هشت ماهه، خوشبختانه این درصد در مرز صد در صد است یعنی ما همه واگذاری هایمان به بخش خصوصی واقعی بوده است. یکی از دلایل افت واگذاری ها به لحاظ رقم و عدد از پایه یعنی اینکه ما چه مقدار واگذاری کرده ایم برای این است که ما دیگر رد دیون نداریم.

وی با تاکید بر اینکه جهت گیری هیئت واگذاری و شورای عالی اصل 44 و سازمان خصوصی سازی، تشویق بخش خصوصی واقعی است، اظهار داشت: تشویق ما اینطور بود که بصورت واضح در مزایده ها اعلام کردیم که اگر بنگاه یا سهامی که عرضه می کنیم اگر بخش خصوصی واقعی آن را خریداری کند، ما در سود فروش اقساطی سه درصد با آن کمتر حساب می کنیم و در طول مدت اقساط یک سوم مدت اقساط را بیشتر برایش منظور می کنیم و سوم اینکه می توانیم قسط ها را برایش بصورت پلکانی منظور کنیم.

پوری حسینی در رابطه با توزیع سود سهام عدالت مشمولان نیز بیان کرد: مشمولینی که اسم آن هادر سامانه ما درج شده بود، 49 میلیون و 226 هزار 193 نفر بودند، تعدادی متوفی بودند که باید وراث را شناسایی می کردیم تا به امروز برای آن ها عملیاتی نشده است. از 47 میلیون نفر باقی مانده حدود 10 الی 11 میلیون نفر شبا هایشان را یا اصلا به ما ندادند یا با تاخیر دادند، پس انتظار واریز سود را نداشته باشند و افرادی که با تاخیر دادند فعلا به هیچیک سودی نداده ایم. اما کسانی که شباهایشان را تا دیماه سال گذشته به ما دادند ما اینها را در 20 گروه ساماندهی کردیم و به 19 گروه سود را بطور کامل داده ایم و گروه بیستم هم که در 35 بانک شماره حساب هایشان را به ما اعلام کردند از آن 35 بانک تا پایان وقت اداری امروز 34 بانک را تسویه حساب کردیم.

وی خصوصی سازی شرکت های دولتی حوزه انرژی را به عنوان یکی از چالش های بسیار سنگینی که پیش روی سازمان خصوصی سازی است، دانست و گفت: در این زمینه سه نوع مشکل داریم؛ اول اینکه بدون اینکه نگاهی به افزایش قیمت یا واقعی کردن قیمت های حامل های انرژی داشته باشیم اقداماتی را انجام دادیم که باعث شد تهاتر کنیم و این یک چالش است.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: چالش بعدی، ما در قیمت گذاری شرکت هایی که با حامل های انرژی سروکار دارند، مجبوریم از قیمت های روز تبعیت کنیم، ارزش روز خالص دارایی که بعضا تناسبی با ارزش بازدهی ندارد. ارزش بازدهی زمانی درست می شود که قیمت ها رقابتی شود و وقتی قیمت رقابتی نمی شود کسی دیگر این شرکت ها را از ما خریداری نمی کند و ما در عرضه ها با شکست مواجه می شویم.

وی در رابطه با چالش سوم گفت: بخاطر اینکه شرکتها دولتی نباشد بالای 50 درصد سهام اینها را اصطلاحا به کسی حقه کردند و الان که می خواهیم اینها را واگذار کنیم با یک چالش بسیار عمیق مواجه هستیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو