صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

داوود سعادتی نژاد با اشاره به روغن موتورهای تقلبی در بازار گفت: به تمام واحدهای با پروانه توصیه کرده ایم روغن داخلی بفروشند، از طرفی واحدهای صنفی غیر پروانه دار در خارج از شهر این روغن های خارجی تقلبی را می فروشند.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع روغن موتورهای تقلبی در بازار و با حضور داوود سعادتی نژاد رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر و اتحادیه پنچرگیران و مهندس احمدرضا رعنایی عضو هیئت مدیره صنایع همگن سازی خودرو قطعه سازان روانه آنتن شد.

داوود سعادتی نژاد با اشاره به روغن موتورهای تقلبی در بازار گفت:در حدود دو سالی است که با اطلاع رسانی که اتحادیه به اعضا و مصرف کنندگان داشته، از میزان روغن موتور تقلبی کم شده است.

وی با بیان اینکه در ایران از نظر تولید روغن موتور خودکفا هستیم، خاطر نشان شد: اکنون روغن های برندی داریم که دارای ایزو بین المللی هستند و نیاز به واردات روغن ماشین های سبک و سنگین نداریم و حتی صادرات را هم داریم.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر در رابطه با اقدامات لازم برای جلوگیری از تقلب در خصوص روغن موتور، عنوان کرد: به تمام واحدهای با پروانه توصیه کرده ایم که اولا روغن داخلی بفروشند و از طرفی واحدهای صنفی غیر پروانه دار در خارج از شهر این روغن های خارجی تقلبی را می فروشند. در تمام مناطق 22 گانه تهران، بازرس داریم که روغن ها را شناسایی می کنند و حتی روغن های خارجی بی کیفیت و غیر استاندارد را تشخیص می دهند و جمع آوری می کنند.

وی افزود: به مصرف کننده پیشنهاد می کنیم وقتی وارد واحدی برای تعویض روغن می شوند، ابتدا پروانه کسب را رویت کنند و نرخ خدمات هم در معرض دید وجود دارد و اگر قرار است از روغن خارجی استفاده شود پلمپ را جلوی خودش باز کنند و فاکتور روغن را حتما دریافت نمایند تا درصورت بروز مشکل بتوانند شکایت کنند.

در ادامه مهندس احمدرضا رعنایی با شاره به روغن موتورهای تقلبی، متذکر شد: سو استفاده برای همه کالا ممکن است، اتفاق بیافتد و روغن موتور نیز این مسئله مستثنی نیست. متاسفانه این روغن ها را وقتی تصفیه می کنند و مجددا می آورند معمولا با عنوان روغن های برند در بسته بندی های برند می فروشند و تقلب می کنند و قیمت های بالای را هم از مشتریان اخذ می کنند و به همین دلیل این کار برایشان سود آور است.

وی در رابطه با نحوه تقلب نیز بیان داشت: سودجویان، روغن های سوخت را بدون اینکه قابلیت استفاده مجدد را داشته باشد، جمع آوری می کنند. این روغن های سوخته در اصل تصفیه نمی شوند و با اضافه شدن برخی مواد شکل و رنگ روغن را تغییر می دهند اما از نظر کارایی، کارایی لازم را ندارد و به هیچ وجه برای موتور خودرو مناسب نیست و گاهی اوقات فقط در بعضی موارد برای کارهای صنعتی قابل استفاده است.

عضو هیئت مدیره صنایع همگن سازی خودرو قطعه سازان اذعان داشت: بعضی تعویض روغنی هایی که تعهدی ندارند و ممکن است در حاشیه شهرها مستقر باشند و حتی در داخل شهرها به مردم می فروشند و سود بیشتری از سود روغن اصلی را می برند.

مرتبط با این خبر