صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حاجی دلیگانی مطرح كرد؛ سرنوشت مشترک برجام و لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به همان میزان که برجام برای ما دستاورد داشت این کارگروه اقدام مالی نیز دستاورد خواهد داشت .

1397/03/01
|
15:00

برنامه بهارستان رادیو گفتگو با موضوع پیوستن ایران به قانون مبارزه با پولشویی، موانع، معایب و راهکارها و با حضور حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگوی بهارستان رادیو گفتگو در این خصوص اظهار کرد: معتقدیم لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم که در فرآیند تصویب مجلس است، مشکلات عدیده ای دارد و نیازمند انجام برخی از اصلاحات است.

وی با بیان اینکه این لایحه مغایر استقلال و آزادی اقتصادی ماست، گفت: تاثیر لایحه مذکور بر وضع اقتصادی کشور به مراتب بدتر خواهد بود و بیش از 40 مورد با قانون اساسی کشور مغایرت دارد که یکی از این موارد تشکیل شورایی برای تجسس در احوالات شخصی مردم است.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: دولت تعهد داده که تا تیر ماه این لایحه را در مجلس تصویب کند و به دست سازمان مربوطه در خارج از ایران برساند و در این خصوص هماهنگی میان روسای قوای مقننه و مجریه صورت گرفته است و در حال تدارک آن هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه با رادیو گفتگو بیان کرد: برابر برخی از قوانین گروه ویژه اقدام مالی درصورتیکه کشوری اشغال شده بخواهد همگرایی علیه کشور سلطه گر انجام دهد، مردم جبهه همگرا را تروریسم می خوانند و بایستی در این خصوص گزارشی به fatf تحویل داده شود لذا براین اساس، هیچ شرطی در حین پیوستن به این کنوانسیون پذیرفتنی نیست.

وی تصریح کرد: حق شرط در این کنوانسیون ممنوع است چراکه آن ها هر نوع آزادی خواهی را به معنای تحرکات تروریستی می نامند و نمونه این موضوع را می توان در اعتراض کشور هلند به این مسئله یافت و این کشور بعد از اعتراض با آن حلقه ای که در گردن خود نهاده، باقی ماند درحالیکه شروطش بر باد رفته بود.

حاجی دلیگانی با ابراز گلایه مندی از پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفت: کشورمان در دنیا به لحاظ آزادی سرمایه گذاری بسیار رتبه بسیار بدی دارد بنابراین تصویب این لوایح 4 گانه به مراتب شرایط را برای سرمایه گذاری بدتر می کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: به همان میزان که برجام برای ما دستاورد داشت این کارگروه اقدام مالی نیز دستاورد خواهد داشت و با خروج آمریکا از برجام نیمی از برجام بر باد رفت بنابراین در زمینه نیز شرایط به همین منوال ادامه خواهد داشت.

وی در پایان بیان کرد: دولت بر تصویب این لایحه اصرار دارد اما تا کار کارشناسی در این خصوص صورت نگیرد، موافقت نمی کنیم بنابراین در این خصوص پیشنهاد رای گیری به صورت علنی مطرح شد اما تنها 68 نماینده به این پیشنهاد رای مثبت دادند و مشخص است که عده ای در مجلس نمی خواهند مردم از اتفاقات وکلای خود(وکلای مردم) باخبر شوند.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو