صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس اداره بیمه باغبانی صندوق بیمه كشاورزان: 80 درصد حق بیمه کشاورزان خسارت دیده پرداخت میشود

رئیس اداره بیمه باغبانی صندوق بیمه کشاورزان گفت: در بعضی از بیمه ها در خسارت های خیلی سنگین مثل سرمازدگی که امسال داشتیم، که تا مرز بیش از 80 درصد را دولت تقبل کرده است.

1397/03/21
|
12:30
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع بیمه کشاورزان و با حضور مهندس حسین حدادنژاد رئیس اداره بیمه باغبانی صندوق بیمه کشاورزان و مجتبی شادلو رئیس اتحادیه باغداران استان تهران روانه آنتن شد.

مجتبی شادلو با اشاره به خسارت های باغداران به علت سرمازدگی گفت: امسال به جهت تغییرات اقلیمی و گرمای غیر منتظره زمستان گذشته و همین طور کمی بارش، بهار زود هنگام را داشتیم. متاسفانه در اواخر فروردین ماه، سرمای بسیار شدیدی که عموم مناطق سردسیر حدود 10 تا 15 درجه زیر صفر را تجربه کردند که این سرما یک هفته ادامه داشت و این مسئله باعث شد محصولاتی که شکوفه داده بودند یا تازه در حال باروز شدن شکوفه ها بودند، دچار چالش سرمازدگی شدند.

وی افزود: حدود 22 الی 23 استان به این سرما مبتلا شدند و بعضی از محصولات باغی خسارات کلی دید و بعضی از محصولات نیز خسارات نسبی دیدند.

رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با اظهار به اینکه در شرایط کنونی بیمه کشاورزی تنها تکیه گاه کشاورزان است، متذکر شد: از زمانی که بیمه کشاورزی متعارف شد و توسعه پیدا کرد تمام کمک های قبلی به نوعی حذف شده و تنها تکیه گاهی که یک کشاورز می تواند داشته باشد در چنین شرایطی که اتفاقات حوادث غیر مترقبه می افتد، بیمه کشاورزی است.
بنابراین باید زمان را در پرداخت غرامت برای کشاورزی که خسارت دیده، لحاظ نکنند.

در ادامه حسین حدادنژاد به بیمه کشاورزی اشاره کرد و توضیح داد: ابتدای هر سال زراعی که عمدتا فصل پاییز است، اکثر افرادی که تمایل دارند بیمه کنند، مراجعه می کنند و بیمه نامه را از ما می گیرند. بیمه محصولات باغی در کشور بیمه اختیاری است. البته کارشناسان ما در سطح کشور مراجعه می کنند و توضیحات لازم را به باغداران و کشاورزان می دهند و افرادی که تمایل دارند بیمه نامه را اخذ می کنند.

وی یادآور شد: تعداد کل باغات حدود بیش از 2میلیون هکتار است و در سال جاری یعنی 96-97 حدود 500 هزار هکتار از اراضی باغی کشور تحت پوشش بیمه بوده است.

رئیس اداره بیمه باغبانی صندوق بیمه کشاورزان با بیان اینکه بیمه کشاورزی از یارانه دولتی برخوردار است، خاطر نشان شد: به طور میانگین حدود 60 درصد از حق بیمه های کشاورزان را دولت تقبل می کند تا پرداخت کند. در بعضی از بیمه ها در خسارت های خیلی سنگین مثل سرمازدگی که امسال داشتیم، بیمه ای با عنوان «بیمه پایه» طراحی شده که تا مرز بیش از 80 درصد را دولت تقبل کرده است.

وی اظهار داشت: بیمه نامه ها با حق بیمه های بسیار ناچیز و در تعهدهای نسبتا بالا و قابل توجه طراحی شده اند و خوشبختانه اکثر کشاورزانی که بیمه کرده بودند، این بیمه را خریداری کردند و با توجه به خسارت سنگینی که افتد، مشمول اکثر این عزیزان خواهد شد. در بعضی از استان ها با حق بیمه های صد هزار تومان در قبال 8میلیون تومان تعهد دارد.

حدادنژا در خصوص نحوه تعهد بیمه کشاورزی به بیمه شدگان گفت: طبق بیمه نامه ای که بین ما و بیمه گذاران منعقد شده، دوره ای دارد که ارزیابی ها و تکمیل مدارک در پایان دوره انجام می شود که عمدتا بیمه نامه محصولات باغی با توجه به فصل برداشت ها در شهریور و مهرماه، این حدود اتمام پیدا می کند و ارزیابی ها و گزارش ها نهایی می شود و قابل پرداخت خواهد شد. یعنی ما انتظار داریم که اوایل پاییز یا اواخر شهریور این پرداخت ها انجام شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو