صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

كارشناس پول و سرمایه: ساخت اوراق بهادار با ظرفیت های اقتصادی تناسب ندارد

کارشناس پول و سرمایه گفت: در اقتصاد ما اوراق بهادارسازی به تناسب ظرفیت های اقتصادی ایجاد نشده ودارایی های نسبت به افزایش نرخ ارز ارزش گذاری می شوند.

1397/03/29
|
11:18

احمد پویان فر، کارشناس پول و سرمایه و استاد دانشگاه، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص وضعیت نقدینگی مازاد بازار پول و سرمایه، اظهار کرد: تعدیل قیمت در تمام دارایی ها در اقتصاد در حال اتفاق افتادن است؛ زیرا همه دارایی هایشان را بر مبنای ارز غیر رسمی ارزش گذاری می کنند.

وی افزود: در اقتصاد ما اوراق بهادارسازی به تناسب ظرفیت های موجود در اقتصاد ایجاد نشده است و در حال حاضر همه دارایی های نسبت به افزایش نرخ ارز ارزش گذاری می شود و این نرخ در اقتصاد غالب است.

کارشناس پول و سرمایه بیان کرد: به حد کافی در بازارهای مالی ابزار سازی انجام نداده ایم؛ به عنوان مثال بانک مرکزی مانعی بزرگ برای راه اندازی بازار مشتقه ارزی است.

پویان فر در خصوص دلیل رشد ناگهانی و وجود حباب در بورس گفت: در سایر ابزارها مانند سکه و ارز نیز افزایش قیمت بسیار سریع بود و در حال حاضر نیز شاهد حباب در بازار سکه و ارز بوده و هر روز قیمت ها افزایش می یابد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد در دست دولت است نمی توان قوانین را به درستی اجرا کرد و نتیجه مطلوبی به دست نخواهد آمد، ادامه داد: در کشور ما همواره اقتصاد فدای سیاست شده است و اینکه تصور می کنیم در اقتصاد هم مانند سیاست می توانیم تصمیم های فوری بگیریم.

وی تصریح کرد: توسعه نظام حقوقی قانونی کشور اصلی ترین عامل برای توسعه اقتصادی بازارهای مالی و تنوع سازی ابزارهای مالی است که متاسفانه در کشور ما نظام قانون گذاری و قضایی توانمندی در خصوص بازارهای مالی، اصلاح یا ضمانت اجرایی قوانین را ندارد.

پویان فر تاکید کرد: تا زمانی که بانک مرکزی ما از دولت مستقل نباشد وضعیت پولی و مالی در کشور به همین منوال است زیرا بانک مرکزی ابزار کار اجرای سیاست های دولت شده است.

وی در خصوص پیش بینی از آینده بازار با توجه به نقدینگی موجود گفت: در حال حاضر بازار سرمایه توان جذب منابع جدید و رشد قیمت ها را در مقایسه با سایر بازارهای موازی دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو