صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

نایب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: بسته پیشنهادی، مالیات بر خانه های خالی می تواند بخشی از مشکلات سوداگری را برطرف کند.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت وگو با موضوع گرانی مسکن و اجاره بها و با حضور مهندس سیامک جوانبخت مجری سابق طرح مسکن مهر پردیس و کارشناس مسکن، دکتر سید ابوالفضل موسوی نایب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و دکتر حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک روانه آنتن شد.

سیامک جوانبخت مجری در آغاز با بیان اینکه مبنای آمارگیری از بازار پول رهن مسکن محسوب می شود، گفت: به دلیل شرایط بد اقتصادی، مالکین پول رهن را تبدیل به اجاره کرده اند و این یکی از مشکلات مهم مستاجرین است در حالی که قبلا افراد اندوخته ای داشتند و هر سال به اندازه وسع خودش، رهن خانه را افزایش می داد.

مجری سابق طرح مسکن مهر پردیس اشاره کرد: متاسفانه روند افزایش قیمت مسکن و اجاره مسکن غیر قابل کنترل است و دست سودجویان و املاک داران بخش مسکن در این میان دیده می شود و دولت نیز نمی تواند در این زمینه کاری کند و این باعث ایجاد حباب های قیمتی می شود.

در ادامه سید ابوالفضل موسوی با بیان اینکه جنگ اقتصادی که آمریکا شروع کرده است، هدف مردم ایران هستند، گفت: این جنگ اقتصادی به معیشت مردم کشیده شده است و نه فقط در حوزه مسکن که در بقیه حوزه ها نیز این موضوع دیده می شود.
وی افزود: از تیم اقتصادی اقتصادی دولت برنامه خواسته ایم که در این شرایط چگونه مردم باید زندگی کنند. مردم باید آگاه شوند که چگونه خودشان به یکدیگر کمک کنند زیرا قیمت هایی که امروز در بازار می بینیم و گرانی که وجود دارد، حباب نیست و واقعیت است و همه ما با آن درگیر هستیم.

نایب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: باید بتوانیم در پول پیش به مردم کمک کنیم که این کار را بانک ها می توانند انجام دهند. همچنین باید یک سامانه ای داشته باشیم که وقتی مردم به آن مراجعه می کنند، همه اطلاعات را در تمام سطح شهر درباره نوع ساختمان و قیمت داشته باشند و کسی از روی بی اطلاعی خانه ای را اجاره نکند که گران تر باشد.

وی خاطرنشان کرد: هفته گذشته جلسه ای با مدیران مسکن در وزارت راه و شهرسازی داشتیم که بسته پیشنهادی ارائه شد. یکی از موارد مطرح شده در این بسته پیشنهادی، مالیات بر خانه های خالی است که این موضوع می تواند بخشی از مشکلات سوداگری را برطرف کند.

در ادامه حسام عقبایی با بیان اینکه ناکارآمدی مدیران دولتی یکی از دلایل مشکلات در حوزه مسکن است، گفت: نمی توان گفت در یک حرفه ای ایراد و اشکال وجود ندارد و مدیران دولتی نیز به دلیل آنکه مدیریت بلد نیستند و به کارهایشان اشراف ندارند، این مشکلات وجود دارد. در شغل های دیگر مانند مشاوران املاک نیز این موضوع وجود دارد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک در دفاع از مشاورین املاک تصریح کرد: اینکه یکی از مشکلات اصلی گرانی اجاره بها را مشاورین املاک قلمداد کنیم، بی انصافی است زیرا باید علمی سخن بگوییم و قطعا در این زمینه آماری از مشاورین املاک کل کشور نداریم تا از وضعیت آنها و تاثیری گذاری شان بر مسکن اطلاعی داشته باشیم. حقیقت آن است، مشاوران املاک متخلف انگشت شمار هستند.


مرتبط با این خبر

  • یارانه نان مردم به نانوایی ها می رسد

  • تامین اعتبار؛ چالشی در مسیر توسعه انرژی های خورشیدی

  • با همکاری مردم از قطع آب کاسته ایم

  • افزایش قیمت بنزین محلی از اعراب ندارد

  • بخشودگی 1500 میلیارد تومان جرایم وکمک به تولید و کارآفرینی

  • نجات کارگران از قرادادهای سفید امضا با سامانه جامع روابط کار

  • توسعه کشت گلخانه ای برای کاهش مصرف آب در دستور کار قرار گرفته است

  • حمایت مسئولین از حضور دختران در سطوح اجتماعی

  • جلوگیری پلیس از فعالیت "امدادخودروهای" غیر مجاز

  • تغییر سطح میادین شهر از چمن به سنگ های رنگی به منظور کاهش مصرف آب