صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: این طرح با وجود مزایایی که داشت، سهم بخش خصوصی را در حوزه درمان کاهش داد.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع کیفی سازی تخت های vip بیمارستانی و با حضور دکتر علیرضا عسگری مدیر کل نظارت بر اعتبار بخشی و امور درمان معاونت درمان وزارت بهداشت و دکتر محمد امینی فرد نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

علیرضا عسگری در آغاز درباره فلسفه تخت های وی آی پی گفت: علت وجود این تخت ها آن است که به لحاظ هتلینگ، خدماتی در حد بیمارستان های خصوصی ارائه دهند و بیمارانی که از بیمه تکمیلی برخودار هستند این نوع خدمات را دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: بیمارستان های خصوصی در قالب مصوبه هیئت وزیران و نیز در تفسیر به رای، نمی توانند تخت های vip داشته باشند تا وجهه بیشتری کسب کنند. بنابراین بر اساس رای هیئت وزیران، تخت های vip مشمول بیمارستان های خصوص نمی شود، هر چند برای مدتی این وضعیت وجود داشت اما با صحبت ها و تعاملاتی که شد، این تخت ها نیز جمع شدند.

مدیر کل نظارت بر اعتبار بخشی و امور درمان معاونت درمان وزارت بهداشت بیان کرد: مردم قبل و بعد از طرح تحول سلامت، ضریب بالایی از تخت های بیمارستانی دولتی را استفاده می کردند. سهم عمده ای از مشتریان بیمارستان های خصوص کسانی هستند که به نوعی تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند و بعد از اجرای طرح تحول سلامت نیز همچنان از آن خدمات بهره مند می شدند.

در ادامه محمد امینی فرد با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: این طرح با وجود همه مزایایی که داشت، اما سهم بخش خصوصی را در حوزه درمان کاهش داد. نباید فراموش کنیم منابع دولتی محدود هستند و نمی توانیم در درازمدت در این حوزه هزینه های زیادی انجام دهیم و نهایتا باید تا 8 درصد از تولید ناخالص ملی را بر اساس سیاست های کلی به حوزه سلامت اختصاص دهیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه، قیمت تمام شده را پیش بینی کرده بودیم، عنوان کرد: بیمارستان های خصوصی باید ساز و کار مشخصی داشته باشند. در برنامه پنجم توسعه قیمت تمام شده را به رسمیت شناختیم، اما عملا سال ها بعد در این جهت اقدامی نکردیم و اگر بخش خصوصی ضربه می خورد، به دلیل عدم التزام به قانون است.

وی با تصریح بر اینکه با آنارشیزم در بخش تعرفه بخش های خصوصی موافق نیستم، اظهار کرد: بخش خصوصی نباید به صورت خودسرانه و بدون رعایت ضوابط نسبت به تغییر قیمت های تمام شده و ایجاد تخت vip اقدام کند؛ زیرا این موضوع به هرج و مرج تبدیل می شود؛ بنابراین مشکل این حوزه را باید در قیمت تمام شده جستجو کنیم.

مرتبط با این خبر

  • دولت جیب منابع طبیعی را به نفع خود خالی می کند + صوت

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • مساعدت نمایندگان مجلس در تهیه جهیزیه + صوت

  • ازدواج؛ سدی در برابر برخی ناهنجاری های اجتماعی+ صوت

  • الزام مدیران به شفاف سازی حقوق، به معنای تخلف حتمی نیست

  • کودکان گوی سبقت را از بزرگسالان ربودند

  • گزینه حمله نظامی از روی میز دشمن حذف شده است

  • مجلس جرأت تغییر قانون کار را ندارد

  • فقدان نقش فعال معلم در کلاس؛ یک آسیب است

  • کاهش مرگ ومیر در تصادفات جاده ای/ تاثیر مثبت جرایم سنگین