صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

اردکانیان گفت: 700 مگاوات نیروگاه نصب شده در بخش خورشید و باد داریم که تا پایان سال آن را به 800 مگاوات افزایش خواهیم داد و برنامه این است که تا پایان دولت دوازدهم به حدود 4 هزار مگاوات برسیم.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع وضعیت صنعت برق و در ارتباط تلفنی با رضا اردکانیان وزیر نیرو از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

وزیر نیرو در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: بین توسعه صنعت برق در همه جوامع با سطح آسایش و رفاه مردم، تولید، جهش فناوری و حتی صلح و امنیت ارتباط مستقیمی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: ما از حیث اقدامات انجام شده و سرمایه گذاری های صورت گرفته وضعیت خوبی داریم. به عنوان مثال از سال 1392 تا به امسال بالغ بر 150 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی و غیردولتی به قیمت امروز در بخش برق سرمایه گذاری صورت گرفته اما چالش و دغدغه امروز ما حفظ این سرمایه و افزایش راندمان و بهره وری است.

اردکانیان در رادیو گفت و گو بیان داشت: در حال حاضر ما با همه همسایگان ایران امکان تبادل انرژی داریم و این، موقعیت ما را از هر جهت مستحکم می کند. کشورهایی در همسایگی ما هستند که برای ساختن کشورشان نیاز شدیدی به انرژی الکتریسیته دارند و ما سعی می کنیم نهایت ارتباط و همکاری را با این کشورها داشته باشیم.

وزیر نیرو عنوان کرد: هم اکنون دو بحث جدی مطرح است؛ نخست اینکه باید دقت بیشتری به میزان مصرف داشته باشیم و از همه ابزارهای موجود برای اصلاح مصرف استفاده کنیم. یکی از این ابزارها، تعرفه هاست البته نه به این معنا که تعرفه را به عنوان وسیله ای برای تأمین منابع مالی در نظر بگیریم بلکه یک هشدار و قیمتی باشد برای نپرداختن. به این معنا که ما را از پرمصرفی به ویژه در تابستان دور کند.

این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: در ابتدای انقلاب اوج بار مصرف شبکه حدود 3 هزار و 480 مگاوات بود و در تابستان 97 به 57 هزار مگاوات یعنی بیش از 16 برابر رسید که این تنها حاکی از رشد جمعیت نیست چراکه جمعیت ما حتی 2.5 برابر هم نشده است. این افزایش ناشی از توسعه شهرنشینی و سطح رفاه و آسایش است.

اردکانیان ادامه داد: روستاهای برق دار شده ما در زمان انقلاب کمتر از 4 هزار و 500 روستا بود اما امروز بیش از 57 هزار روستا برق دار شده اند.

وی با اشاره به دستاوردهای ایران در این حوزه عنوان کرد: ما در حال حاضر یک کشور سازنده توربین های گازی هستیم و تاکنون 178 توربین گازی را ساختیم و صادر می کنیم کشورهای همجوار ما مشتاق دریافت فناوری ساخت این توربین ها هستند. برای حفظ و تداوم این دستاوردها باید به مصرف صحیح توجه بیشتری داشته باشیم.

این مقام مسئول ابراز داشت: امیدواریم به تدریج به این سمت حرکت کنیم که یارانه انرژی به افراد نیازمند و در حد متعارف پرداخت شود تا دیگران نیز از شرایط بهتری برخوردار شوند.

وزیر نیرو درباره انرژی های تجدیدپذیر گفت: با توجه به روزهای وسیع آفتابی در کشور و تونل های باد سعی می کنیم در این عرصه سرمایه گذاری کنیم. هم اکنون حدود 700 مگاوات نیروگاه نصب شده در بخش خورشید و باد داریم که تا پایان سال آن را به 800 مگاوات افزایش خواهیم داد. برنامه ما این است که تا پایان دولت دوازدهم به حدود 4 هزار مگاوات برسیم.

مرتبط با این خبر

  • کاهش قیمت کاهو ظرف 20 روز آینده

  • حمایت از کالای ایرانی نیازمند هم افزایی دولت و ملت است

  • اولین محموله گوشت رومانیایی شنبه توزیع می شود

  • درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا خرج می شود؟

  • افزایش مقاصد صادراتی استان مرکزی از 60 به 80 کشور جهان

  • سازمان برنامه و بودجه مشکل تعرفه پرستاری را حل کند

  • آلودگی رنگ های تتو به مواد صنعتی خطرناک

  • حضور پررنگ اقلیت های دینی در راهپیمایی 22 بهمن

  • هجمه رسانه ای دشمن برای مخدوش جلوه دادن چهره انقلاب

  • پیش بینی 2500 دستگاه اتوبوس برای راهپیمایی 22 بهمن