صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون اجتماعی وزیر بهداشت: قریب به 6 هزار میلیارد تومان کمک های مردمی برای توسعه زیرساخت های بهداشت

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: قریب به 6 هزار میلیارد تومان کمک های مردمی را داشته‌ایم که فوق العاده کمک موثری برای ما در حوزه بهداشت و درمان بوده است.

1397/11/17
|
14:49

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی حوزه سلامت و چشم اندازه بهداشت و درمان و با حضور دکتر سید محمد‌هادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت به روی آنتن رفت.

سید محمد‌هادی ایازی با تاکید بر اینکه همزمان با اجرای طرح تحول سلامت در حوزه درمان، در حوزه های دیگر هم این طرح اجرایی شده است، تصریح کرد: در حوزه بهداشت، آموزش اجتماعی رویکردی بود که در گذشته دنبال شد ولی چون موضوعات درمان برای مردم حائز اهمیت تر بود و با اجرای طرح تحول سلامت، بخشی قابل توجهی از هزینه ها کاهش پیدا کرده، لذا به این موضوع بیشتر پرداخته شد وگرنه در حوزه ‌های دیگر نیز این مسئله قابل توجه بود.

وی با اظهار به اینکه در حوزه اجتماعی یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت، مشارکت مردم بود، گفت: مسئله خود مراقبتی، اولین مسئله در مشارکت مردم است و مردم باید خودشان به فکر سلامت خودشان و اعضای خانواده و همسایگان شان باشند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت بیان داشت: مبتنی بر همین دیدگاه، در شورای عالی امنیت سلامت غذایی مصوب شد تا در همه محلات کشور کانون های سلامت راه اندازی شود. در حال حاضر قریب به هزار و 510 کانون سلامت در طی یک سالی که این مصوبه را داشته‌ایم راه اندازی شده است و تا پایان دولت دوازدهم پیش‌بینی کرده‌ایم که 7 هزار کانون سلامت راه اندازی شود.

وی در خصوص این کانون‌ها گفت: حُسن کانون های سلامت این است که افرادی که در یک محل ساکن هستند و یا دیابت دارند، یا سالمند هستند و یا مسائلی از این سنخ، می توانند دور هم جمع شوند تا کارشناسان و پزشکان ما به آنجا مراجعه کنند و برای این افراد، کارگاه های آموزشی برگزار کنند و این می‌تواند در خود مراقبتی تاثیرگذار باشد و سبک زندگی درستی را انتخاب کند تا زندگی بهتری را داشته باشند.

ایازی مشارکت در فرهنگ ‌سازی، آموزش و توانمندسازی را از دیگر از مسائلی دانست که مردم می توانند مشارکت داشته باشند و در ادامه تصریح نمود: این مشارکت ها در قالب سازمان ‌های مردم نهاد سلامت، می تواند شکل بگیرد.

وی افزود: قریب 723 سازمان مردم نهاد سلامت در سطح کشور داریم که فعالیت خودشان را انجام می دهند برخی از اینها شعبات بسیار زیادی در سرتاسر کشور دارند، یکی از این سازمان‌ها حدود 190 شعبه در سرتاسر کشور دارد و به بیماران کمک می کند به خصوص در حوزه توانمندسازی می‌توانند فوق العاده موثر باشند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت مشارکت در توسعه زیرساخت‌ های نظام سلامت را از دیگر مشارکت‌ های مردمی برشمرد و گفت: از گذشته به این شکل بوده که مردم برای ساخت بیمارستان ‌ها و درمانگاه‌ ها و در تجهیز مراکز بهداشتی درمانی کمک می‌کردند. این مدت قریب به 6 هزار میلیارد تومان کمک های مردمی را داشته‌ایم که فوق العاده کمک موثری برای ما در حوزه بهداشت و درمان بوده است.

وی از همکاری های بین بخشی به عنوان یکی از مسائل بسیار مهم در حوزه اجتماعی وزارت بهداشت نام برد و گفت: ما مدیران نظام سلامت قائل برای هستیم بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته، دولت حداکثر 25 درصد در سلامت مردم نقش دارند و 75 درصد از سلامت در خارج از مدیریت نظام سلامت است و این یعنی مربوط به دستگاه های دیگر و خود مردم است که به فکر سلامت خودشان باشند و یا دستگاه های دیگر رفتاری در پیش بگیرند که به سلامت مردم کمک کند.

ایازی ادامه داد: به همین علت، بر اساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، دستگاه‌ها مکلف شدند تا دبیرخانه سلامت را در دستگاه خودشان راه اندازی کنند و هم اکنون قریب به 17 وزارتخانه این اقدام ارزشمند را انجام دادند و هر تصمیمی که می گیرند، مسئله سلامت مردم را باید مد نظر قرار بدهند.

وی به قانون60 ، 40 اشاره کرد و بیان داشت: مفهوم این قانون این است که اگر قرار است بیمارستانی ساخته شود 60 درصد آن را دولت و 40 درصدش را خیر پرداخت کند، در حال حاضر این قانون اجرا نمی‌شود و علت آن هم کمبود اعتباراتی است که داشته و دولت نتوانسته آن بخشی که مربوط به خودش بوده را تامین کند و اکنون خیرین حداکثر هزینه ها را پرداخت می‌کنند و امیدوار هستم در سال‌های آتی، این قانون را بتوانیم احیا کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو