صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

امین صدرنژاد در «روزنه»: تکلیفی برای فرهنگ پسماند در مراکز آموزشی تعیین نشده است

دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران با اشاره به اشاعه فرهنگ پسماند در آموزش عالی و وزارت آموزش و پرورش گفت: برای وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی که بیشترین مخاطب فرهنگی را دارند، هیچ تکلیفی در خصوص بازیافت زباله تعیین نشده است.

1397/12/12
|
10:47
|

امین صدر نژاد (دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران) درباره وضعیت قانون جامع بازیافت و مدیریت پسماند که بحث آن چندی پیش مطرح شد، در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو عنوان کرد: به دلیل گرفتاری مجلس در روزهای آخر سال در مباحث مربوط به بودجه، این قانون همچنان برای طرح در صحن علنی مجلس در فهرست انتظار قرار دارد.

صدر نژاد با اشاره به بودجه های اختصاص داده شده ای که به سرانجام نرسیده است، بیان کرد: در بحث بودجه هزار و هشتصد میلیارد تومان به کوره های پسماند سوز شهری اختصاص یافته که به دلایل بسیار پیگیری نشد و حتی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، در استانداری مازندران گفت که این راهکار استان های شمالی نیست و باید روی راهکارهای دیگر تمرکز کنیم.

وی افزود: همچنین یک هزار میلیارد تومان دیگر بابت هزینه بازیافت کالا که بنا بود برای حمایت از مدیریت پسماند به صندوق ملی محیط زیست اهدا شود که از سرنوشت آن اطلاعی ندارم. شنیده ها حکایت از این دارد که این بودجه قرار است به سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص داده شود.

صدرنژاد در رابطه با وضعیت جهان در حوزه بازیافت زباله توضیح داد: امروز در جهان از چهار حرف انگلیسی R به عنوان چهار R توسعه پایدار استفاده می شود و دو گزینه آن شامل Reduce به معنی کاهش تولید پسماند و Reuse استفاده مجدد، می شود که بسیار کارآمد هستند و نسبت هزینه و فایده آن ها بسیار بالاست.

او در خصوص اینکه چه وضعیتی در حوزه بازیافت داریم و چه کارهایی در این راستا می توانیم انجام دهیم، تشریح کرد: ما در گام اول می توانیم با کار فرهنگی به مردم آموزش دهیم که کیسه های زباله و نایلونی کمتری استفاده کنند و این راه هم هزینه کمتری دارد و هم مدیریت پسماند را کم هزینه تر می کند.

دبیر اتحادیه بازیافت در رابطه با مزیت های آموزش فرهنگی و آگاهی بخشی در رابطه با پسماند زباله عنوان کرد: راه کاملا فرهنگی نیاز به همکاری دستگاه های حاکمیتی از جمله آموزش و پرورش دارد.

او با ابراز تأسف نسبت به نبود قانون مدونی برای مدیریت پسماند اظهار کرد: در قانون مدیریت پسماند ما برای صداوسیما تکلیف تعیین شده، اما برای وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی قانونی تعیین نشده است و این در حالی است که این نهادها بیشترین مخاطب را از لحاظ فرهنگی دارند.

صدرنژاد در رابطه با اینکه مردم چگونه نسبت به قوانین تعیین شده برای پسماند می توانند فعال باشند و از انفعال دوری کنند، گفت: بحث شفافیت، مشارکت، پاسخگویی، حاکمیت قانون، مسئولیت پذیری، برابری جزو فاکتورهای مهم برای انجام هرکاری به کمک مردم است و اگر مردم اطلاع داشته باشند که کاغذی که جدا کردند، دچار چه سرنوشتی می شود، قطعا در این فرآیند شرکت می کنند و انگیزه پیدا می کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو