صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

محجوب: جامعه کارگری به شاخص فلاکت رسیده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بیکاری و تورم نشان می دهد ایران به شاخص فلاکت رسیده است. کاهش رشد اقتصادی از علامت های شاخص فلاکت بوده و بحران اقتصادی از این حیث دارای اهمیت است.

1398/02/09
|
14:58

علیرضا محجوب نماینده مجلس و دبیر کل خانه کارگر در برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو در خصوص افزایش دستمزد کارگران گفت : آنچه که برای خانوارهای کارگری تعیین شده تقریبا نزدیک به 1 میلیون و 500 هزار تومان اختلاف برای رسیدن به سبد معیشتی است که دراین خصوص دولت با اقدامات غیر نقدی می تواند این خلا را پر کند .

وی افزود: باتوجه به اینکه ما نتوانستیم شاهد کنترل قیمت ها باشیم و باز هم افزایش قیمت ها ادامه دارد اقدامات و سیاستهای حمایتی از سوی دولت باید صورت پذیرد.

وی سپس پیرامون طرح‌ها و مبالغ حمایتی پرداختی از سوی دولت در سال گذشته گفت: مبلغی در ابتدای امر واریز شد اما آنها نتوانستند آن را ادامه دهند. ما پیشنهاد کردیم 40 قلم کالای اساسی را به صورت کارت های اعتباری ارائه دهند اما در انتها با مخالفت دولت طرح بی نتیجه ماند.

محجوب در رادیو گفت و گو افزود :وظیفه ما صیانت از حقوق کارگران و سفره معیشتی آنها ست البته این وظیفه ذاتی مجلس و دولت است .

وی به کنترل نرخ سوخت اشاره کرد و گفت : کنترل تقاضا و مصرف سوخت اهمیت دارد و ما احتیاج به کاهش مصرف سوخت داریم البته جلوگیری از قاچاق در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

وی بیان کرد : 36 و نیم درصد افزایش دستمزد کارگران ، چیزی حدود 1 میلیون و 50 هزار تومان به حقوق کارگری که متاهل و دارای یک فرزند است افزوده می شود اما باز هم با عددی که محاسبه شده فاصله داریم و باید دولت سیاست های حمایتی خود را اجرا کند.

محجوب گفت : تامین منابع مالی نیز برای کارفرمایان دو برابر شده و آنها هم تحت فشار هستند اما جامعه کارگری هم با مشکلات زیادی روبرو است .

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت : آنچه که باید در حال حاضر درباره‌اش صحبت شود نکاتی است که رهبر انقلاب در دیدار با کارگران مطرح کردند و نکته دیگر بسیار مورد تاکید رهبر انقلاب مساله حقوق و معیشت کارگران بود. تاکید ایشان این بود که روی این موضوع کار شود.

دبیر کل خانه کارگر تاکیدکرد: باید در جهت ارتقای سفره کارگران تلاش شود. بالاترین تورم ثبت شده مربوط به مواد غذایی است بنابراین در این حوزه در ابتدای امر اقدامی جدی نیاز است.

وی به رشد منفی اقتصاد اشاره کرد و گفت : موضوع رشد اقتصاد موضوع پیچیده ایی است رشد یک شاخص کمی است و نشان نمی دهد چه میزان عقب و جلو رفتیم بلکه نشان می دهد که سال اینده چگونه خواهد بود و در چه نقطه ایی از کالا و خدمات قرار داریم در حال حاضر منابع شاخص فلاکت مطرح است بیکاری و تورم نشان میدهد ما به شاخص فلاکت رسیدیم اما ماخذ این موضوع علایم بحران است و کاهش رشد اقتصادی است و علامت شاخص کاهش فلاکت و بحران از این حیث دارای اهمیت است.

محجوب در پایان به وضعیت معیشت کارگران پرداخت و افزود: نیروی کارسال گذشته با فشار گذران زندگی کرد و دولت باید سیاست های جبرانی در پیش بگیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو