صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

نماینده مجلس گفت: هندی ها برای احداث کارخانه ذوب آهن و میلگرد سازی به ایران سرازیر شده اند چراکه هزینه احداث برای آنها بسیار ارزان تمام می شود.

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع افزایش قیمت آهن و میلگرد در بازار آهن و در ارتباط تلفنی با محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و محمد آزاد مشاور اتحادیه صنف آهن و فولاد تهران روانه آنتن شد.

مشاور اتحادیه صنف آهن و فولاد تهران در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: قیمت آهن و میلگرد به دنبال عرضه در بورس کالا کیلیویی هزار تومان افزایش یافته و با رقابت خریداران در حال حاضر به قیمت 5 هزار تومان در بازار عرضه می شود.

آزاد در ادامه افزود: سالانه حدود 3.5 میلیون تن میلگرد از ایران به کشورهای مختلف صادر می شود و تولید داخلی به اندازه ای است که نیاز کشور را برطرف می کند.

وی با اظهار اینکه تولید آهن در ایران بیش از مصرف است گفت: ما نیازی به واردات آهن نداریم اما متاسفانه عده ای به دلیل تفاوت نرخ ارز در جابجایی کالا به اقتصاد ما ضربه می زنند.

همچنین در ادامه، منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قیمت میلگرد با این نرخ تورم فعلی 25 درصد افزایش داشته که در دنیا بی نظیر است و البته این موضوع درباره بسیاری از کالاهای دیگر نیز وجود دارد.

این نماینده مجلس افزود: در این میان حقوق کارگر بسیار جزئی و تنها 8 درصد از کل قیمت تمام شده مواد و آهن است به همین دلیل است که هندی برای احداث کارخانه ذوب و میلگرد به ایران سرازیر شده اند چراکه هزینه احداث برای آنها بسیار ارزان تمام می شود.

منصوری کاهش ارزش پول ملی نسبت به دلار و نوسانات میزان عرضه و تقاضا را در افزایش قیمت آهن و میلگرد موثرخواند و گفت: در حال حاضر تمام قاچاقچیان حرفه ای به قاچاق صادرات روی آورده اند و فساد بزرگی در حوزه اقتصادی وجود دارد اما دولت پیگیری نمی کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان مطلب عنوان کرد: قیمت میلگرد و آهن از این بیشتر نخواهد شد.

مرتبط با این خبر