صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس گفت: لازم است به صادرکننده مهلت دهیم تابا این شرایط سخت انتقال ارز، آن را در مدت زمان بیشتری به داخل وارد کند وگرنه حتی در زمینه کالاهای اساسی هم به مشکل بر خواهیم خورد.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع نرخ ارز؛ تعیین تکلیف تعهدات ارزی و با حضور مهندس فریال مستوفی ریاست کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران و تهران و دکتر محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

فریال مستوفی با اشاره به شش پیشنهاد اتاق بازرگانی به بانک مرکزی برای تسریع روند امور صادرات، گفت: در سال 97 مشکلات عدیده ای در خصوص ارز داشتیم و در سال 98 پیشنهاداتی را مطرح کردیم تا با تغییراتی که داده شود به نفع صادر کنندگان باشد.

وی تصریح کرد: اگر می دانیم که دچار مشکلات تحریمی هستیم پس نیاز است که صادرات تسهیل شود به همین دلیل اتاق بازرگانی شش پیشنهاد را به بانک مرکزی داده است.

ریاست کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران و تهران عنوان کرد: یکی از پیشنهادات ما این است که زمان تعهدات ارزی تا پایان شهریور تمدید شود تا صادرکنندگان زمان بیشتری برای پرداخت تعهدات ارزی شان داشته باشند. دیگر اینکه صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را تا آن زمان انجام ندادند، بانک مرکزی لیست آن ها را به اداره مالیات اعلام کند.

وی متذکر شد: باید بین کسانی که نمی توانند تعهدات ارزی شان را انجام دهند با کسانی که تعهدات را اجرا می کنند، تفاوتی باشد.

مستوفی با تاکید بر بازگرداندن ارز در عین حال گفت: ما در کشور به ارز نیاز داریم و وقتی صادرات انجام می دهیم باید ارز برگردد ولی بازگشت ارز با نرخ دستوری را قبول ندارم. شخصا معتقد نیستم که ارز به سامانه نیما برگردد چون صحبت بر این است که یک بازار متشکل ارزی بوجود بیاید. در این بازار صادر کننده و وارد کننده می توانند ارزشان را با یکدیگر متبادل کنند.

وی ابرازامیدواری کرد: امیدوارم با تشکیل این بازار، قیمت عرضه و تقاضا که همیشه تعیین کننده هر قیمتی است اتفاق بیافتد چون موقعی که با نرخ آزاد قیمت ها تعیین می شود صادرکننده نمی تواند با نرخ های دستوری صادراتش را انجام دهد.

در ادامه محمد حسینی با اشاره به تک نرخی کردن ارز در ابتدای سال 97، و ایجاد مشکلات در حوزه اقتصاد گفت: در ان شرایط و با راه اندازی سامانه نیما، معاون وزارت دارایی اعلام می کند که حدود 30 میلیارد دلار ارز ما رفته و برنگشته است. ما در قانون بودجه، حکمی را بر اساس پیشنهاد دولت مصوب کردیم که اگر کسی ارزش را در سامانه نیما، اظهار نکند از پرداخت هم مشوق های صادراتی و هم در رابطه با استرداد ارزش افزوده جلوگیری کنیم.

وی افزود: متاسفانه این اقدامات، منتج به این می شود که صادرکننده دیگر آن انگیزه را نداشته باشد از طرفی کسی هم که صادر می کند ارزش را با توجه به نوسانات نرخ ارزی که در کشور وجود دارد، نمی خواهد به سرعت در داخل کشور اظهار کند. در صورتیکه ما امروز واقعا به ارز صادرات کالاهای غیر نفتی با توجه به شرایط فروش نفت نیازداریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به پیشنهاداتی که اتاق بازرگانی به بانک مرکزی ارائه کرده است، بیان داشت: در رابطه با مهلت هایی که اتاق بازرگانی به عنوان پیشنهاد خواسته است تا در یک زمان قابل قبولی به صادرکننده اجازه بدهیم که بتواند با این شرایط سخت انتقال ارز، آن را به داخل وارد کند. معتقدم این کار لازم است وگرنه حتی در زمینه کالاهای اساسی هم به مشکل بر خواهیم خورد چون در آنجا همان ارز 4200 تومانی هم که به مردم قول دادیم، نمی توانیم تامین کنیم.

مرتبط با این خبر

  • حضور دانشجویان در مزارع کشاورزی به کمک دانشگاه ها

  • درمان مشخصی برای اعتیاد به مخدرهای صنعتی وجود ندارد

  • تولید شیشه در افغانستان؛ عامل اصلی کاهش قیمت

  • دهه اول تیرماه؛ زمان ثبت نام در کانون های فرهنگی مساجد

  • ویژه برنامه های هفته" ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای"

  • شکست قیمت ها بعید است/ مردم را امیدوار نکنید!

  • کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان؛ مطمئن ترین مکان برای اوقات فراغت

  • امروز همایش"نقش مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد" برگزار می شود

  • جزئیات ساعات کاری ادارات در 22 استان

  • قلیزاده: دولت موظف به حذف یارانه پردآمدهاست/ بیگلری: به مردم استرس ندهید