صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس ستاد دیه كشور: 13400 نفر زندانیان غیرعمد و غیرکلاهبرداری چشم انتظار 2450میلیارد تومان برای آزادی

رئیس ستاد دیه کشور با بیان اینکه در حال حاضر در زندان های کشور، قریب به 13 هزار و 400 نفر زندانیان غیر عمد و غیر کلاهبرداری هستند، گفت: برای آزادی این تعداد از زندانیان نیاز به 2450 میلیارد تومان است که میزان بدهی این افراد است.

1398/03/04
|
12:36

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع جرائم غیر عمد و دیه و افراد زندانی در این موضوع و با حضور اسدالله جولایی رئیس ستاد دیه کشور به روی آنتن رفت.

اسدالله جولایی با اشاره به نوید خداوند متعال به نیکوکاران گفت: خداوند متعال در سوره مبارکه بقره آیه 112 به نیکوکاران این نوید را می فرماید که « بَلی‏ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ» کسی که خالص کاری را انجام بدهد، مزدش را خودم می دهم و هیچ خوف و حزنی نباید داشته باشد.

وی افزود: امسال بیش از 300 جشن را داریم و این نعمتی است که هر استانی که من رفته ام با وجود اینکه در برخی از استان ها شرایط زندگی سخت است، اما کمک های نقدی خود را به این ستاد کرده اند.

وی با اشاره به اقداماتی که تاکنون در ستاد دیه کشور انجام شده است، عنوان کرد: طی این سه دهه، 130 هزار نفر که در جرائم غیر عمد و غیر کلاهبرداری، مانند حوادث رانندگی، حوادث کارگاهی، غیر عمد و شبه عمدی، محکومین مالی غیر عمد و غیر کلاهبرداری، مهریه نامتعادل و نفقه آزاد شده اند و در سال 97 نیز 7 هزار و 930 نفر با بدهی 15 هزار میلیارد ریال آزاد شدند.

رئیس ستاد دیه کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو متذکر شد: باید از طلبکاران نیز تشکر کنیم که این افراد حدود 48درصد این 15 هزار میلیارد را گذشت کردند و تقریبا این میزان بدهی به نصف رسید و این فرهنگ و کار بزرگی است که ریشه قرآنی دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در زندان های کشور، قریب به 13 هزار و 400 نفر زندانیان غیر عمد و غیر کلاهبرداری هستند، گفت: طبق صحبت های رئیس سازمان زندان ها و عضو هیئت مدیریه ستاد دیه کشور در سی و دومین جشن گلریزان، حدود 10 هزار و 600 نفر محکومان مالی و 267 نفر بدهکاران دیه و 2576 نفر بدهکاران مهریه هستند.

جولایی در خصوص میزان بودجه برای آزادی تمامی زندانیان غیر عمد و غیر کلاهبردار گفت: برای آزادی این تعداد از زندانیان نیاز به 2450 میلیارد تومان است که میزان بدهی این افراد است و امیدواریم طلبکاران مقداری از طلب خود را گذشت کنند و مجلس نیز برای سال 98 در بودجه دو هزار میلیارد ریال قرض الحسنه که بانک های عامل ملی، ملت، تجارت و صادرات هستند تا حدود 200 میلیون تومان، بنابر تشخیص و تحقیق و شناسایی انجام می شود، به بدهکاران داده می شود.

وی اظهار داشت: همچنین مردم می توانند با تلفن های همراه خود با سامانه # 7777 * 780 * از هزار تومان تا 200 هزار تومان کمک کنند و گزارش داریم که در یک روز یک نیکوکار عزیز 18 مرتبه به سامانه مراجعه کرده و هر بار 200 هزار تومان کمک کرده است.

رئیس ستاد دیه کشور افزود: در خودپردازهای بانک های ملی، ملت، رفاه، تجارت و صادرات مردم می توانند هدایای خود را عنایت کنند.

وی متذکر شد: اگر مردم سوالاتی داشتند می توانند با شماره تلفن های 88916012 الی 15 تماس بگیرند و اگر می خواهند با بنده ارتباط داشته باشند با شماره تلفن 88941664 در خدمتشان هستم.

جولایی با یادآوری اینکه ستاد دیه در این سه دهه سه کار بزرگ را پیگیری کرده است، عنوان کرد: اصلاح قانون بیمه اجباری شخص ثالث اولین کار بزرگی بود که 18 سال طول کشید و در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، 20 اردیبهشت 95، تصویب نهایی و دائمی شد و دیگر ما راننده بدهکار در زندان ها نداریم الی قلیل.

وی افزود: اصلاح قانون چک، موضوع دومی بود که پیگیری کردیم و طبق آمار بانک مرکزی مشاهده می کنیم که منحنی چک های برگشتی رو به نزول و چک های وصولی رو به صعود است.

رئیس ستاد دیه کشور از اصلاح قانون مهریه به عنوان سومین اقدام بزرگ یاد کرد و گفت: این قانون در مجلس است و امیدواریم با تصویب این قانون دیگر زندانی مهریه نداشته باشیم که خانواده ها از هم بپاشند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو