صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون انرژی مجلس: هدف از کارت سوخت، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق است

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: هدف از کارت سوخت، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت است. برای نجات کشور و حل مشکلات باید مصرف سوخت را رعایت کنیم.

1398/03/12
|
13:30

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع عرضه بنزین خودروها با کارت سوخت و با حضور دکتر سید محمد رضا موسوی خواه مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران و دکتر علی گلمرادی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

سید محمد رضا موسوی خواه در آغاز با اشاره به اینکه سوخت گیری بنزین با کارت سوخت در سراسر کشور الزامی خواهد شد، گفت: استفاده از کارت سوخت به معنی سهمیه بندی بنزین نیست و به صورت نامحدود با کارت سوخت باید نسبت به سوخت گیری بنزین اقدام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه بنزین خودروها با کارت سوخت مقدمه ای برای دو نرخی شدن بنزین است، اظهار داشت: همانطور که مطلع هستید، موضوع دو نرخی در مراجع تصمیم گیری از جمله دولت و مجلس درباره آن تصمیمی اتخاذ نشد اما موضوع مدیریت و کنترل مصرف و قاچاق سوخت در کارت سوخت مترتب است.

مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران درباره کارت های متعلق به جایگاه داران نیز عنوان کرد: این کارت ها از دور خارج خواهد شد و با هماهنگی دستگاه های مربوطه، تعدادی از جایگاه ها برای کسانی که به هر دلیلی کارت سوخت خودشان را گم کرده باشند، به صورت محدود وجود خواهد داشت.

در ادامه علی گلمرادی با اشاره به اجرایی شدن طرح کارت سوخت اظهار داشت: عرضه بنزین به خودروها با کارت سوخت، مصرف سوخت را ساماندهی می کند. حقیقت آن است در حوزه مصرف بنزین وضعیت خوبی نداریم و جای نگرانی است به طوری که در قیاس با برخی از کشورهای غربی چند برابر آنها مصرف می کنیم در حالی که باید بیشتر رعایت کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو بیان کرد: هدف از کارت سوخت، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت است. برای نجات کشور و حل مشکلات باید مصرف سوخت را رعایت کنیم یعنی چون بنزین با قیمت بسیار پایین ارائه می شود، دلیلی بر مصرف بی اندازه نیست.

وی همچنین تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی شاهد افزایش قیمت و ارائه بنزین دو نرخی نخواهیم بود اما باید بر اساس آمار و ارقام بتوانیم مصرف سوخت از جمله بنزین مدیریت کنیم.

گلمرادی درباره اثرگذاری مردم در کاهش مصرف سوخت اظهار کرد: یکی از راه هایی که مردم می توانند در این زمینه کمک کنند، استفاده از حمل و نقل عمومی است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو