صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به میزان آمار مبتلایان به فشار خون اشاره کرد و اظهار داشت: در ایران حدود 20 درصد از مردم دارای پرفشاری خون هستند و نیمی از این افراد از عارضه فشار خون بی اطلاع هستند.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و با حضور علی قارونی متخصص قلب و عروق و مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به روی آنتن رفت.

علی قارونی در آغاز با تصریح بر اینکه اقدام وزارت بهداشت برای اجرای طرح بسیج کنترل فشار خون مثبت است، گفت: مردم ایران عموما دارای فشار خون هستند و افراد زیادی مبتلا به این مشکلند در حالی که از آن اطلاع ندارند.

وی چند توصیه پزشکی در رابطه با کنترل فشار خون کرد و بیان داشت: پزشکانی که در این طرح اقدام به گرفتن فشار خون می کنند، نباید بلافاصله بعد از حضور داوطلب، اقدام به گرفتن فشار خون کنند بلکه باید پس از دو دقیقه استراحت این کار را انجام دهند زیرا فشار خون متغیر است و با هر اقدام و رفتار، فشار خون انسان متفاوت است.

این متخصص قلب و عروق غربالگری فشار خون را مهم دانست و اظهار داشت: این اقدام یک کار بسیار مثبت محسوب می شود زیرا بسیاری از مردم نمی دانند فشار خون دارند. همچنین امیدوار هستم کمپینی هم برای تنظیم قند خون ایجاد کنیم زیرا در کشورمان از هر چهار نفر، یک نفر به قند خون مبتلا است یا در آینده به قند خون مبتلا خواهد شد که هر دوی این بیماری ها به بیماری های قلبی یا سکته های قلبی و مغزی منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به جای آنکه یک بیمار سکته کرده را درمان کنیم، بهتر است برای درمان و بهبود بیمارانی که دارای فشار خون هستند، اقدام کنیم تا اصلا به مرحله سکته نرسد.

در ادامه مرتضی خاتمی در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه مشکل اصلی در عصر حاضر، بیماری های غیر واگیر است، گفت: حوادث و سوانح یکی از آنها است که در کنار شیوع پرفشاری خون عامل بسیاری از مرگ و میر است. آحاد مردم و مسئولین بهداشت کشور باید به این موضوع توجه کنند که بجای آنکه هزینه های هنگفتی را صرف درمان بیماری ها کنیم، با هزینه کمتر، پیشگیری کنیم.

وی بیان کرد: بیماری پرفشاری خون رشد خزنده ای در سطح دنیا دارد و سومین علت مرگ و میر عمده در دنیا است و پیش بینی می شود تا یک دهه آینده، 60 درصد به وضعیت موجود اضافه شود. عمده ترین دلیل فشار خون سبک زندگی نا سالم است و آمارها نشان می دهد در بین جمعیت بالغین، از هر سه نفر، یک نفر دچار فشار خون هستند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به میزان آمار مبتلایان به فشار خون اشاره کرد و اظهار داشت: در ایران حدود 20 درصد از مردم دارای پرفشاری خون هستند و نیمی از این افراد از عارضه فشار خون بی اطلاع هستند.

مرتبط با این خبر

  • وزارت صنعت درب کارخانه ها را به روی دانش آموزان باز کند

  • فرار مالیاتی موجران؛ همراهی مشاوران املاک

  • ساخت و تعمیر 2100 واحد مسکونی سیل زده در استان لرستان

  • زمان بندی دقیق کنکور 98

  • علت اصلی گرانی؛ ممنوعیت واردات، کمبود قطعات

  • مزاحمت های مجازی؛ نتیجه پرسه زنی نوجوانان در این فضا

  • نرخ معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین اعلام شد

  • آغاز عملیات بازسازی200 مدرسه در استان تهران

  • 70درصد کودکان کار اتباع خارجی اند/ وزارت کشور پاسخگو باشد

  • آغاز عملیات احداث 4200 واحد مسکونی در مناطق سیل زده