صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر كل نظارت بر توسعه امور اجتماعی وزارت ورزش و جوانان: ارائه مهارت های زندگی به صورت کاربردی راهی برای پایداری ازدواج جوانان

اعظم کریمی به روند دوره های آموزشی پیش از ازدواج اشاره کرد و گفت: در همه مراکز استان و 429 شهرستان کشور اقدام به برگزاری دوره های پیش از ازدواج کردیم سرفصل های ارائه شده کاربردی هستند و در قالب مهارت های زندگی ارائه می شوند.

1398/03/19
|
10:45

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع ثبت ازدواج در کشور و با حضور اعظم کریمی مدیر کل نظارت بر توسعه امور اجتماعی وزارت ورزش و جوانان به روی آنتن رفت.

اعظم کریمی با اشاره به آمار ازدواج در کشور گفت: این آمار بسته به جمعیت جوان و زمان مناسبی که ما برای ازدواج خانم ها و آقایان در نظر گرفتیم تا نقطه مطلوب فاصله دارد.

وی با بیان اینکه عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی دست به دست هم دادند تا آمارهای ما با استانداردها فاصله گرفته اند، متذکر شد: نکته مهم این است که چه میزان از ازدواج هایی که ثبت می شود، ازدواج های پایداری هستند. بحث وقوع ازدواج یک نکته است و پایداری ازدواج و اینکه در سال های اول زندگی منجر به طلاق نشود، که خودش یک آسیب اجتماعی است نکته مهم تری است.

مدیر کل نظارت بر توسعه امور اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: آنچه که در راهبری این موضوع بر عهده ما بوده و تلاش کرده ایم به عنوان یک اقدام اثرگذار آن را ببینیم، ایجاد آمادگی برای ازدواج به موقع و تصمیم درست است از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی متناسب با جامعه جوان پیش از ازدواج که از سیاست های اصلی این وزارتخانه بوده است.

وی ابراز داشت: خوشبختانه این وزارتخانه در این حوزه توانسته است از برنامه های خودش جلوتر باشد البته ما تنها دستگاهی نیستیم که در این حوزه ورود کردیم و دستگاه های دیگری هستند که در مراحل دیگر همراه این قشر هستند مثلا وزرات بهداشت در حین ازدواج دوره های آموزشی را برگزار می کند.

کریمی به روند دوره های آموزشی پیش از ازدواج اشاره کرد و گفت: وقتی که تعدد تعداد شهرستان و مراکز دور از مرکز را در کشور داریم، دسترسی جامعه جوان به افراد متخصص در برخی از این مناطق پایین است بر این اساس در همه مراکز استان و 429 شهرستان کشور اقدام به برگزاری دوره های پیش از ازدواج کردیم که سرفصل های ارائه شده در آنها را تیمی از متخصصین، جامعه شناسان و روان شناسانی که سال ها با این قشر مواجه هستند، تدوین کردند و سرفصل ها بیشتر از آنکه تئوری باشد، کاربردی هستند که در قالب مهارت های زندگی ارائه می شوند.

وی با اظهار بر اینکه این آموزش ها اختیاری است، در عین حال بیان کرد: در مجلس به دنبال تصویب طرحی هستند تا آموزش های پیش از ازدواج الزامی باشد و ما نیز از این موضوع حمایت می کنیم چون معتقدیم همانطوری که برای یک کار ساده مانند رانندگی احتیاج به مهارت و داشتن گواهی داریم و اگر این گواهی اجباری نبود شاید همه دوره را به طور کامل طی نمی کردند در رابطه با یک واقعه مهمی مانند ازواج که یک قرارداد اجتماعی مهم است، فرد باید از مهارت های پایه ای برخوردار باشد.

مدیر کل نظارت بر توسعه امور اجتماعی وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: به نظر می رسد الزامی کردن دوره های آموزشی و البته متناسب با آن هموار کردن زیر ساخت ها در سرتاسر کشور، افزایش مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و تعالی خانواده می تواند در این بخش اثرگذار باشد در عین اینکه از عوامل زمینه ای دیگر که وجود دارد و همه دستگاه ها و سیاستگذاران در آن اثر گذار هستند، نباید غافل شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو