صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس مركز اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبرداد: راه اندازی سامانه خوداظهاری ثبت فشارخون/15تیر آخرین مهلت مراجعه به پایگاه های سنجش

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: سامانه خوداظهاری ثبت فشار خون به آدرس اینترنتی salamat.gov. ir راه اندازی شده است.

1398/03/26
|
14:31

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع بسیج ملی فشار خون و در ارتباط تلفنی با کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

جهانپور با اشاره به اهداف طرح بسیج ملی فشار خون گفت: با توجه به رویکرد سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، تأکید ویژه ای بر تقدم پیشگیری بر درمان در دوره جدید وزارت بهداشت شد تا معضلات حوزه سلامت عمومی مورد بازنگری مجدد قرار گیرد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: طبق مطالعات صورت گرفته مشخص شد که بیماری های غیرواگیر مانند فشار خون عامل اصلی مرگ و میر و حتی ایجاد ناتوانی در بخشی از مردم است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه سالانه بیش از 313 هزار مرگ و میر در کشور ناشی از بیماری های غیرواگیر است و 86 درصد موارد فوت را شامل می شود افزود: طبق بررسی های واحدهای وزارت بهداشت، بیش از 97 هزار مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر در سال 1396 مستقیماً به فشار خون مرتبط بود.

جهانپور ادامه داد: فشار خون به عنوان عامل اصلی ایجاد ناتوانی و حتی مرگ و میر در کشور ما شناخته شد کمااینکه در بسیاری از جوامع بشری نیز این مسائل وجود دارد. امروزه بعد از عبور از بیماریهای عفونی و واگیر عملاً بیماری های غیرواگیر و در رأس آن ها بیماری های قلبی و عروقی و به طور اخص فشار خون بالا از جمله معضلات اساسی سلامت کشور محسوب می شوند.

وی یادآور شد: اولویت نخست در مجموعه برنامه های عملیاتی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت برای کاهش بروز بیماری ها، مسئله فشار خون بود و اولین گام را برای کنترل فشار خون بالا انتخاب کردیم. این موضوع از طریق وزیر بهداشت به ریاست جمهوری منتقل شد و ایشان هم به کلیه دستگاه های اجرایی دستور استقبال از برگزاری طرح بسیج ملی را صادر کردند. این طرح از 27 اردیبهشت ماه کلید خورده و همچنان هم ادامه دارد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهم ترین اقدام در این زمینه را مشارکت مردمی دانست و تأکید کرد: افراد بالای 30 سال و زنان باردار و بیماران مزمن کلیوی در این طرح حتما شرکت کنند. این افراد برای سنجش فشار خون خود می توانند به مراکز و پایگاه های خدمات سلامت و خانه های بهداشت در سراسر کشور تا 15 تیرماه مراجعه نمایند.

جهانپور همچنین از راه اندازی سامانه خود اظهاری برای افرادی که امکان سنجش فشار خون را دارند و قادر به مراجعه نیستند خبرداد و گفت: سامانه خوداظهاری ثبت فشار خون به آدرس اینترنتی salamat.gov. ir راه اندازی شده و افراد می توانند از طریق موبایل وکامپیوتر شخصی مشخصات خود را به همراه فشار خون ثبت کنند تا سامانه از طریق ارسال پیامک راهنمایی های لازم را داشته باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه کلیه اطلاعات وارد شده از طریق مراجعه به پایگاه های سنجش فشار خون و یا سامانه خود اظهاری بلافاصله در پرونده الکترونیک سلامت افراد ثبت خواهد شد افزود: در این صورت ما امکان رصد لحظه ای از وضعیت مبتلایان به فشار خون و پرفشاری را خواهیم داشت.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان یادآور شد: تا به امروز بیش از 9 میلیون نفر فشار خون خود را ثبت کرده اند و بالغ بر 18,7 دهم درصد این افراد مبتلا به فشار خون بالا هستند که پیگیری خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو