صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس كمیته ارتباطات مجلس: بیت کوین و قاچاق 500 مگاوات برق از ایران

رئیس کمیته ارتباطات مجلس گفت: هیچ منبع حقوقی در هیچ کشوری برای موضوع بیت کوین تعریف نشده و به عنوان یک پول قانونی به رسمیت شناخته نمی شود.

1398/04/19
|
12:30

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مخالفت ها با استخراج بیت کوین در ارتباط تلفنی با دکتر سبحانی فر رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی و دکتر احمد محمدی حقوقدان و عضو هیئت مدیره انجمن آئین دادرسی مدنی ایران از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

محمدی ضمن اشاره به دلایل مخالفت ایران با استخراح بیت کوین، به حدیثی از امیرالمومنین (ع) در این باره اشاره کرد و گفت: حضرت می فرمایند: "مردم دشمن آن چیزی هستند که نمی دانند." این موضوع از نظر روانشناسی ثابت شده که ما نسبت به آنچه اطلاعی نداریم موضع گیری می کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن آئین دادرسی مدنی ایران خاطرنشان کرد: مردم با عبور پول از معاملات تهاتری و کالا به کالا، به این نتیجه رسیدند که امکان مبادله همه کالاها به دلیل فاسد شدن و مشکل جابجایی وجود ندارد، در نتیجه فلزات کم یاب و ماندگار را جایگزین نمودند. به تدریج انواع دیگری از پول از فلزات دیگر و اسکناس اضافه شد که در این مرحله، خود پول دیگر ارزشی ندارد و نماینده یک ارزش اقتصادی است.

وی افزود: بیت کوین دقیقا مانند اسکناس نماینده یک ارزش است و قرار نیست خود، موضوع تبادل و ارزش اقتصادی باشد بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.

محمدی مطرح کرد: قانون تجارت الکترونیک سال 1382 امضاء و سند الکترونیکی را به رسمیت شناخته بنابراین از نظر بستر حقوقی مشکلی در این خصوص نداریم و ناشناختگی بیت کوین نباید باعث عقب ماندگی ما از این صنعت شود.

این حقوقدان یادآور شد: بیت کوین با همه مزایایی که دارد اما در مورد مصرف برق نگرانی هایی ایجاد کرده است. ما در کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و مجلس شورای اسلامی بارها بر سر قیمت برق و حامل های انرژی بحث کرده ایم که نباید سرمایه های ملی را به ثمن بخس در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.

عضو هیئت مدیره انجمن آئین دادرسی مدنی ایران با تصریح بر اینکه قانونی مبتنی بر مجرمانه بودن این کار وجود ندارد و جرم تلقی نمی شود گفت: استخراج بیت کوین به عنوان یک عمل مباح و آزاد در حال شکل گیری است اما بهتر است به جای جلوگیری از این کار در همان ابتدای کار، نهاده های دیگر را اصلاح کنیم.

وی در رابطه با نگرانی های فقهی و حقوقی در این خصوص توضیح داد: ذهنیت فقهای عظام راجع به این قضیه از این جهت کدر است که معامله را غرری و زیان آور می دانند درصورتیکه اگر موضوع را برای حقوقدانان، هیئت دولت، مجلس و دستگاه های تصمیم گیر روشن کنیم قانونگذاری خواهد شد.

محمدی تأکید کرد: رسانه ها و همایش ها باید از زوایای مختلف به این موضوع توجه کنند. این صنعت و تجارت راه اندازی خواهد شد و چاره ای جز این نداریم.

در ادامه "صبح و گفتگو"، سبحانی فر بیان داشت: در حال حاضر هیچ منبع حقوقی در هیچ کشوری برای موضوع بیت کوین تعریف نشده و به عنوان یک پول قانونی به رسمیت شناخته نمی شود.

رئیس کمیته ارتباطات مجلس افزود: بانک مرکزی در هیچ کشوری هنوز مسئولیت بیت کوین را نپذیرفته لذا در ابتدا باید مشروعیت آن را بررسی و یا قانونی وضع شود تا اگر اتفاقی مشابه خرید و فروش سکه های دیجیتالی رخ داد یک نهاد پاسخگو باشد. در خرید و فروش سکه های دیجیتالی هیچ سکه ای در کار نبود و فقط مبالغی جابجا می شد.

سبحانی فر مطرح کرد: وزارت نیرو برق تجاری و خانگی با شرایط مختلف را تعریف کرده اما این یک فاز جدیدی است که باید سازوکار آن تعریف و مبلغ مشخصی برای کسی که از ماینرها استفاده می کند تعیین شود. علت هجمه دیگر کشورها برای انتقال ماینرها به ایران و استخراح بیت کوین به دلیل ارزانی برق در ایران است.

این نماینده مجلس از قاچاق گسترده برق از کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: 500 مگاوات برق به ارزش بیش از 7 تا 8 هزار میلیارد تومان در شهرک های صنعتی و زیرزمین ها قاچاق می شود و پول آن به جیب سوداگران می رود اما معلوم نیست که در اینجا بیت کوین تولید می شود یا خیر و در نهایت پول کشور به یغما می رود.

رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: تعریف یک پشتوانه پولی در بانک مرکزی و سازوکار حقوقی برای این موضوع ضروری است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو