صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت توانیر: بیت کوین یارانه انرژی را می بلعد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر گفت: استخراج کنندگان بیت کوین از تعرفه ارزان قیمت خانگی، کشاورزی و صنعتی استفاده می کنند و یارانه انرژی را می بلعند.

1398/04/24
|
08:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مصرف برق در ارتباط تلفنی با مصطفی رجبی مشهدی سخنگو و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

رجبی مشهدی در برنامه "صبح و گفتگو" اعلام کرد: واحد نیروگاه گوهران بدون مصرف سوخت شب گذشته ساعت 21:15 دقیقه برای اولین بار بر روی مدار قرار گرفت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر افزود: با اینکه تابستان گرمی را سپری می کنیم اما میزان مصرف را تا حدود 55 تا 56 هزار مگاوات مدیریت کردیم. شرایط در حال حاضر با همکاری مشترکین و اجرای طرح های مصرف عادی و پایدار شده اما از هموطنان تقاضای ادامه همکاری داریم.

این مقام مسئول با اشاره به ساعت پیک مصرف برق گفت: ساعت پیک مصرف برق در طول روز از ساعت 12 تا 16 است لذا توصیه می کنیم در این ساعات از وسایل پرمصرف مانند اتو، ماشین لباسشویی و سایر وسایل پرمصرف استفاده نشود ضمن اینکه تنظیم درجه حرارت کولرهای گازی بر روی 25 درجه مصرف برق را تا 20 درصد کاهش خواهد داد.

وی یادآور شد: مشترکین خانگی توجه داشته باشند که به ازای 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق، معادل 20 درصد از صورت حساب و در نتیجه هزینه آنها کاهش می یابد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه بخشی از مصرف برق ناشی از پرت های ساختمان هاست افزود: دیوارها و پنجره های ساختمانی حدود 40 درصد پرت دارند لذا با نظارت قوی تر در این خصوص، مصرف برق کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر همچنین در رابطه با رویکرد وزارت نیرو نسبت به مصرف برق استخراج بیت کوین گفت: وزارت نیرو مسئول تأمین برق است و برای هر متقاضی درخواست برق که از مراجع ذیصلاح پروانه دارد اقدام می کند.

وی ادامه داد: ما برای کسی که متقاضی برق است شرایط فنی اتصال به شبکه را تعیین می کنیم و اگر میزان مصرف برق بالایی داشته باشد شبکه منطقه را تقویت خواهیم کرد.

رجبی مشهدی تصریح کرد: استخراج کنندگان بیت کوین به شکل رسمی متقاضی نشده اند و درخواست انها اجابت نشده است. طبق برآوردهای اولیه میزان مصرف برق آنها کمتر از 500 مگاوات نیست و حداقل باید چهار نیروگاه را به این بخش که به صورت غیرمجاز استفاده می کنند اختصاص داد.

این مقام مسئول با بیان اینکه خوراک اولیه استخراج بیت کوین برق است گفت: ما اطلاعی از کیفیت دستگاه های استخراج کننده بیت کوین نداریم. متاسفانه از تعرفه ارزان قیمت خانگی، کشاورزی و صنعتی استفاده می کنند و یارانه انرژی را می بلعند لذا به دلیل مشخص نبودن تعرفه و کیفیت دستگاه های استخراج کننده بیت کوین مصرف برق آنها مدیریت پذیر نیست.

وی با اشاره به نقش وزارت نیرو در بسترسازی قانونی این موضوع گفت: تحلیل های کارگروه های کارشناسی در وزارتخانه به هیئت دولت ارسال شده و در کمیسیون اقتصادی مجلس رسیدگی می شود. در صورت جمع بندی نظرات نهایی دستگاه ها و بانک مرکزی درخصوص مدیریت پذیر بودن در ساعات اوج مصرف برق و استفاده از تجهیزات با کیفیت و نوع تعرفه آنها و سایر موضوعات می توان شرایط اتصال رسمی آنها را به شبکه برق پیش رو داشت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در پایان عنوان کرد: ما تا به این لحظه آماری از مصرف برق استخراج بیت کوین نداریم اما مصرف برق کل استخراج بیت کوین در جهان حدود 7 هزار مگاوات تخمین زده شده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو