صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

واكنش ها به افزایش قیمت لوازم یدكی خودرو؛ منصوری: مردم بازهم تحمل کنند/ نجفی منش: قطعات یدکی جزو تحریمها نیست

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع قیمت لوازم یدکی خودرو در ارتباط تلفنی با مهندس محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن همگن قطعه سازان تهران و ایران و محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن از رادیو گفت وگو پخش شد.

1398/04/26
|
10:15
|

نجفی منش در پاسخ به این سوال که علت افزایش نجومی قیمت لوازم یدکی خودرو چیست؟ اظهار داشت: به عنوان مثال قیمت لنت تولید کارخانه 40 هزار تومان است اما به قیمت 180 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد ، در این قضیه تولیدکننده مقصر نیست.

وی افزود: معضل فاصله قیمتی از تولید تا مصرف در بخش مرکبات و سیب زمینی و پیاز نیز وجود دارد و باید برای آن فکری کرد.

رئیس انجمن همگن قطعه سازان تهران و ایران گفت: معمولا گرانی را بهانه ای برای واردات قطعاتی می کنند که از قضا ما در حد کفایت در داخل کشور تولید می کنیم.

نجفی منش یادآور شد: در حال حاضر قیمت قطعات و لوازم یدکی خودرو در مراکز رسمی خدمات پس از فروش خودرو مانند ایساکو و سایپا یدک نسبت به قیمت های کف بازار معقول تر است. لذا مردم حتی المقدور از مراکز رسمی خریداری کنند.

این مقام مسئول عنوان کرد: متاسفانه عده ای همان جنس ایرانی را در یک جعبه خارجی قرار می دهند و به اسم برند خارجی چندین برابر گران تر می فروشند. مردم در جریان باشند که اکثر این اجناس ایرانی اند.

رئیس انجمن همگن قطعه سازان تهران و ایران با بیان اینکه ما و 48 واحد تولیدکننده، لنت کشور را تامین می کنیم و افزود: جای هیچ نگرانی نیست.

نجفی منش به رادیو گفت و گو گفت: در حال حاضر عده ای جوان و شرکت های دانش بنیان با راه اندازی سیستم هایی قطعات یدکی خودرو را مستقیم و آنلاین به دست مصرف کننده می رسانند که در صورت ادامه چنین حرکت هایی هم تولید کننده و هم مصرف کننده بهره مند خواهد شد.

وی گفت: قطعات یدکی جزو تحریم ها نیست و واردات آن به راحتی انجام می گیرد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، منصوری اظهار کرد: اقدامات انجام شده در گذشته باعث سودجویی و استفاده دلالان می شد و در نتیجه تولیدکنندگان سود خوبی کسب نمی کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: معمولاً تولیدکننده صنعتی و یا کشاورزی سود حداقلی داشت اما برخی مغازه داران بی انصاف و دلالان، بازار عرضه و تقاضا را به نحوی به نفع خود می کردند که باعث گرانی اجناس می شد.

این نماینده مجلس گفت: درصورتیکه مغازه داران سود را معقول تر نکنند به همان سرنوشتی دچار خواهند شد که الان تاکسی های تلفنی دچار آن شده اند. چراکه ممکن است عده ای از طریق نرم افزار و اینترنت و پیک موتوری خریدهای خود را انجام دهند و در نتیجه مغازه داران هم بیکار شوند.

منصوری تأکید کرد: مردم هم باید کمی تحمل کنند، وقتی در این شرایط تحریم ماشین آنها خراب می شود برای پیدا کردن قطعه مورد نیاز چندین روز جستجو کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ما هیچ کمبودی در عرضه نداریم گفت: متاسفانه سودجویان یک روز به سراغ آبلیمو و یک روز هم به سراغ لنت ترمز می روند اما تولیدکنندگان توانایی لازم را دارند و باید از آنها حمایت کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو