صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی: قیمت فعلی مرغ از قیمت واقعی کمتر است

رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: قیمت 12 هزار و 900 تومانی قیمت مرغ زنده حداقل هزار تومان از قیمت واقعی کمتر است.

1398/04/29
|
12:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ در ارتباط تلفنی با رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم گذار و محمد یوسفی رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ترکاشوند در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با بیان اینکه قیمت مصوب تنظیم بازار برای هر کیلو تخم مرغ را 7 هزار و 740 تومان اعلام شده گفت: این قیمت بر مبنای هزینه های ناشی از مواد اولیه و نهاده های دولتی مصوب شده است.

وی افزود: نهاده ها برای کالای اساسی با ارز مرجع و 4200 تومان تامین می شوند اما این موضوع در بخش تخم مرغ صددرصدی نیست و ارز مرجع به دلیل انواع مشکلات در فرآیند تأمین با تاخیر تخصیص داده می شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به مشکلات تامین نهاده ها بیان داشت: مسائل و مشکلات تخصیص ارز، محدودیت ها در نوع ارز توسط بانک مرکزی، مشکلات انتقال ارز و حمل و نقل باعث شده نهاده با ارزش به موقع در اختیار تولیدکنندگان قرار نگیرد و در نتیجه ناچار به تامین نهاده ها به طرق مختلف و به هر قیمتی شوند اما همه این مسائل نادیده گرفته شدند و قیمت واقعی برای تولیدکننده بیش از اینهاست.

ترکاشوند خاطرنشان کرد: قیمت تخم مرغ در بازار طی پنج ماه گذشته تقریبا پایین تر از قیمت واقعی تمام شده تخم مرغ بود.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم گذار مطرح کرد: از آنجایی که ما قیمت تمام شده را بر مبنای آنالیز واقعی اعلام می کنیم قیمت تخم مرغ و مرغ نباید پایین تر از قیمت اعلام شده، باشد اما تاریخچه یک سال اخیر حاکی از این است که 90 درصد قیمتها از قیمت اعلامی با ارز 4200 تومانی هم پایین تر بوده است.

ترکاشوند انتظار پایین بودن قیمت مرغ به دلیل ارز 4200 تومانی را انتظاری غیرواقعی دانست و گفت: ما تابستان سال گذشته با مشکل حمل و نقل مواجه بودیم که بازار نهاده ها را به شدت تحت تاثیر قرار داد اما دولت از بهمن و اسفند وارد عمل شد و عوامل واسطه را حذف کرد. در حال حاضر قیمت نهاده ها یک ثباتی پیدا کرده و قیمت مرغ و تخم مرغ نیز تابع بازار است.

در ادامه برنامه "صبح و گفتگو" یوسفی با بیان اینکه همه نهاده مورد نیاز مرغدار با حمایت های ارز 4200 تومانی به دست مرغدار نمی رسد گفت: وقتی کامیون داران اعتصاب و کم کاری می کنند رساندن نهاده ها به تولیدکنندگان هم با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه قیمت 12 هزار و 900 تومانی قیمت مرغ زنده حداقل هزار تومان کمتر از قیمت واقعی است افزود: امروز مردم اگر نان و سیب زمینی هم بخورند قیمت آن از مرغ بیشتر می شود. مرغ در سه ماه گذشته با قیمت 11 هزار و 500 تومان در بازار عرضه می شد که به دلیل جوجه ریزی بیشتر از ظرفیت به 10 هزار تومان هم رسیده بود.

رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی یادآور شد: از جوجه ریزی 115 میلیون جوجه یک روزه حدود 180 هزار تن گوشت مرغ تولید می شود. هر یک عدد جوجه پنج کیلو دان مصرف می کند و قیمت این پنج کیلو دان با ارز 4200 تومان بسیار گران تر از اینها تمام می شود.

یوسفی در خاتمه اظهار کرد: اگر بخواهیم با ارز 12 هزار تومانی مرغ تولید کنیم مردم باید مرغ را کیلویی 40 هزار تومان تهیه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو