صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور گفت: سود بیش از 5 درصد وام به معنای مقروض کردن مستاجران است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع طرح تسهیلات ودیعه به مستاجران در ارتباط تلفنی با دکتر حسام عقبایی نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

عقبایی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: تسهیلات ودیعه به مستاجران نیاز شهرهای بزرگ محسوب می شود اما به جز تهران ابرشهرهای دیگر نیز باید از این موضوع بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه این طرح باب میل مستاجران و رفع کننده دغدغه آنها نیست گفت: علاوه براینکه بروکراسی در این طرح باید به حداقل میزان خود برسد، سود تسهیلات نیز باید پایین و مدت بازپرداخت آن زیاد باشد تا مستاجران مقروض و دچار مشکل نشوند اما سود تسهیلات این وام 24 درصد است.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور مطرح کرد: اگر اعطای این تسهیلات برای بالا بردن سطح قدرت اجاره مستاجران است، بنابراین سود بیش از 5 درصد وام به معنای مقروض کردن مستاجران خواهد بود.

عقبایی با بیان اینکه کف و سقف وام در شهرهای بزرگ حدود 11 تا 20 میلیون تومان است مطرح کرد: پرداخت این تسهیلات مشروط به گذشت یک سال از زمان قرارداد اجاره است.

وی همچنین درخصوص ضامن این تسهیلات یادآور شد: تضمین این تسهیلات همچون سایر تسهیلات بانکی و مدت بازپرداخت آن نیز یک سال است.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور در رابطه با اینکه سقف این وام صد میلیون تومان اعلام شده بود گفت: پرداخت وام در شهرهای بزرگ تا سقف صد میلیون مطرح شده اما توجه داشته باشیم که سقف آن صدمیلیون است و به هر کسی تعلق نمی گیرد.

عقبایی درخصوص صحبت های رئیس جمهور مبنی بر افزایش 30 درصدی اجاره بها گفت: این افزایش میانگین متوسط رشد اجاره در شهرهای بزرگ درست است اما میزان رشد درآمدی مردم نیز حداقل باید 50 تا 60 درصد باشد تا کفاف پرداخت رشد 30 درصدی اجاره را بدهد.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور در پایان مطلب تأکید کرد: این طرح نیازمند بازنگری است و در غیراین صورت ناکارآمد و غیر موثر خواهد بود

مرتبط با این خبر