صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در واكنش به انبوه سازان مطرح شد؛ سوداگری بانکها؛ عامل گرانی مسکن/ بانک مرکزی پاسخگو باشد

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: کمیسیون عمران باید از بانک مرکزی دعوت کند تا در خصوص ورود بانکها به حوزه ساخت و ساز توضیح دهد.

1398/05/07
|
08:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حضور 78 انبوه ساز در زیرمجموعه بانکها در حوزه مسکن در ارتباط تلفنی با مهندس ایرج رهبر نائب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران و دکتر حسن علوی عضو و نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

رهبر در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو با انتقاد از بنگاه داری بانکها اظهار داشت: در حال حاضر یک منبع مالی ارزان قیمت در اختیار بانکها قرار گرفته و طبیعی است که رقابت بخش خصوصی با این منابع مالی عظیم باعث نابرابری در جامعه خواهد شد.
وی افزود: بانکها همواره به دنبال منافع و سود زیاد هستند و این باعث می شود روزشمار قیمت هایی را که در دست دارند افزایش دهند.

نائب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه بانک مرکزی ضوابط هزینه منابع مالی را برای بانکها اعلام می کند گفت: بانک برای دور زدن این ضوابط شرکت هایی را تاسیس و درآمد زایی می کنند.

این مقام مسئول مطرح کرد: با توجه به سودمحوری بانکها و اینکه حجم بزرگی از کارها تحت نظر تحت پوشش بانکی قرار می گیرد بنابراین با تعاملاتی از کاهش قیمت مسکن جلوگیری می کنند که این کار همان سوداگری است.

رهبر تصریح کرد: بخش عمده تعیین کننده قیمت ها، سرمایه داران و بانکها هستند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، علوی گفت: متاسفانه بانکها از زمان تأسیس تاکنون به جای حرکت به سمت تولید و سرمایه گذاری در راستای اشتغال زایی و توسعه اقتصادی به اقدامات تجاری دست زده اند. ورود بانکها به ساخت و ساز نشان دهنده همین مسئله است.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن اشاره به اینکه ساخت و ساز مربوط به دستگاه های اجرایی و وزارت راه و شهرسازی می شود، ورود بانکها به این حوزه را بی مورد دانست و گفت: بخشی از گرانی مسکن ناشی از همین اقدامات بانکهاست که باید جلوی آن گرفته شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بانکها در گذشته به صورت محدود به حوزه ساخت و ساز و مسکن ورود می کردند افزود: اگر این ساخت و سازها با توجه به نیاز جامعه باشد مجلس استقبال می کند اما اگر ساختمان ها را با متریال گران قیمت بسازند و به گرانی مسکن دامن بزنند مجلس با تمام قدرت جلوی آن را خواهد گرفت.

وی با اظهار اینکه بانکها در حال حاضر از طریق انبوه سازان با قیمت گران مسکن می سازند و مجلس نیز قطعا اقدام خواهد کرد عنوان کرد: کمیسیون عمران باید از بانک مرکزی دعوت کند تا در این خصوص توضیح دهد و بانکها را از این کار منع کند.

این نماینده مجلس به رادیو گفت و گو گفت: ما با کمک مرکز پژوهش های مجلس، طرح و لایحه فوری را به عنوان دستور کار اساسی در مجلس ارائه خواهیم کرد تا بانکها در کار ساخت و ساز مسکن ورود و دخالت نکنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو