صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان كرد: ورود 200 هزار پزشک به بازار کار در هفت سال آینده

اکبری گفت: 55 هزار دانشجوی رشته پزشکی تا هفت سال آینده به تعداد 175 هزار پزشک اضافه می شوند و 200 هزار پزشک وارد بازار کار خواهند شد.

1398/05/13
|
13:36

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع سرمایه گذاری خانواده ها در رشته پزشکی در ارتباط تلفنی با دکتر حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

اکبری در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به تعداد پزشکان فارغ التحصیل و مشغول به کار اظهار داشت: از 175 هزار پزشک ثبت نام شده در سازمان نظام پزشکی، 50 هزار نفر تخصص و فوق تخصص گرفته اند و مابقی پزشکان عمومی یا در دوره تخصصی مشغول به تحصیل می باشند.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر 55 هزار دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول به تحصیل داریم افزود: این جمعیت تا هفت سال آینده به تعداد 175 هزار پزشک اضافه می شوند و 200 هزار پزشک وارد بازار کار خواهند شد.

این مقام مسئول گفت: ما به نیروی متخصص نیاز داریم اما فراهم کردن زیرساخت و تربیت نیروی انسانی هزینه بر است، از این رو بسیاری از کشورهای دنیا به جای تربیت نیروی انسانی، نیروی انسانی را از دیگر کشورها جذب می کنند.

اکبری یادآور شد: ما با توجه به مطالعات متعدد درخصوص جبران کمبود نیروی متخصص در برخی رشته های تخصصی، حدود 300 برابر ظرفیت را طی پنج سال اخیر اضافه کردیم.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به توسعه چشمگیر تربیت نیروی دندانپزشک در کشور عنوان کرد: در حال حاضر حدود 30 هزار دندانپزشک و نزدیک به14 هزار دانشجوی دندانپزشکی داریم و آثار این رشد در شش سال آینده نمایان خواهد شد ضمن اینکه حدود 10 هزار دانشجوی گروه پزشکی در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به تدریج در حال بازگشت به داخل کشور بوده و به جمعیت قبلی اضافه خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه تعداد پزشکان ما طی سال های آینده از استانداردهای جهانی بالاتر خواهد رفت متذکر شد: البته این استاندارد بر اساس سرمایه گذاری های بخش دولتی و نگاه جامعه به این رشته متفاوت است.

اکبری در رادیو گفت و گو تصریح کرد: وقتی پزشک در شهرهای بزرگ امکان درآمد داشته باشد رغبتی به شهرهای کوچک ندارد، از این رو باید پزشکان را برای مناطق محروم تربیت کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو