صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در "صبح و گفتگو" مطرح شد؛ حسنپور: حذف 4صفر ضروری است/بالسینی: اجرای طرح به تنهایی بی فایده است

نماینده مجلس و کارشناس اقتصادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، درخصوص موضوع حذف چهار صفر از پول ملی اظهار نظر کردند.

1398/05/16
|
13:15

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حذف چهار صفر از پول ملی در ارتباط تلفنی با دکتر اصغر بالسینی اقتصاددان و استاد دانشگاه و دکتر شهباز حسن پور بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

بالسینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو حذف چهار صفر از پول ملی را معلول شرایط ایجاد شده در اقتصاد دانست و گفت: ارزش پول ملی ما در طول پنجاه سال اخیر حدود سه هزار و 500 برابر کاهش یافته اما باید دید که این موضوع در شرایط فعلی اولویت اصلی بانک مرکزی و نهادهای پولی است یا خیر.

این استاد دانشگاه با اشاره به دلایل مطرح شدن طرح حذف چهارصفر از پول ملی بیان کرد: دلیل طرح حذف چهار صفر از پول ملی، انباشت تورم است که ارزش پول ملی را به شدت کاهش داده است.

وی با اشاره به اینکه کشورهای مختلف چنین سیاست پولی را در زمان ثبات نسبی اقتصاد اجرایی کردند گفت: طبق آمار مرکز آمار ایران، تورم ماه به ماه در ایران بالای 50 درصد، اقلام خوراکی 60 درصد و نرخ رشد اقتصادی پنج درصد منفی است بنابراین حذف چهارصفر از پول ملی در این شرایط اقدام موثری نخواهد بود.

بالسینی با تصریح بر اینکه بانک مرکزی در مقابل خلق پول بانکی منفعل است افزود: بخش قابل توجهی از پول که در اقتصاد خلق می شود از ناحیه ترفندها و روش های سیستم بانکی است.

این اقتصاددان با انتقاد از عدم تحقق اصلاحات ساختاری در سیستم بانکی و قاعده مند کردن شرایط با ثبات در کشور مطرح کرد: اجرای سیاست حذف چهار صفر از پول ملی به تنهایی فایده ای ندارد و باید در کنار سایر سیاست های پولی و مالی اجرا شود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، حسن پور با اشاره به اینکه طرح "حذف چهارصفر از پول ملی" با حضور کارشناسان خبره در مجلس هشتم مطرح و در مجلس نهم به صورت جدی پیگیری شد گفت: متاسفانه بانک مرکزی و دولتها همراهی لازم در این خصوص نداشتند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حذف چهارصفر از پول ملی را با توجه به اقدامات اخیر بانک مرکزی در جهت ثبات اقتصادی، اقدامی ضروری عنوان کرد و متذکر شد: معتقدم حذف چهار صفر هیچ اثری بر اقتصاد ندارد، به عبارتی نه تورم زاست و نه آثار ضد تورمی دارد. بنابراین خیال مردم راحت باشد که هیچ تغییری ایجاد نمی شود.

این نماینده مجلس متذکر شد: اگر به دنبال حذف صفر، برنامه ریزی دقیق و حرکت اقتصادی به سمت رونق تولید صورت نگیرد ما به آرژانتین دوم تبدیل می شویم که در باتلاق فرو رفت.

حسن پور با بیان اینکه بیش از 50 کشور جهان به این کار اقدام کرده اند افزود: 19 کشور فقط یک بار اقدام به حذف صفر پول ملی اقدام کردند، 10 کشور دو بار و آرژانتین، یوگسلاوی سابق و برزیل به ترتیب چهار، پنج و شش بار سیاست حذف صفر از پول ملی را اجرایی کردند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مزایای حذف چهار صفر از پول ملی عنوان کرد: آثار مثبت روانی، نقل و انتقال راحت پول، صرفه جویی در هزینه چاپ اسکناس و نیروی انسانی و حسابداری، سادگی در مبادلات و نگهداری حسابها و ارقام و تراز نامه ها، کاهش نیاز به چک پول و افزایش ذخیره دستگاه های خودپرداز از جمله مزایای این طرح به شمار می روند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو