صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران با اشاره به بدهی 207 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی افزود: بخش اعظم این بدهی ناشی از مصوبات و تکمله های مجلس است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع همسازی سازی حقوق بازنشستگان در ارتباط تلفنی با حسن صادقی عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران و رئیس اتحادیه بازنشستگان جامعه کارگری کشور و دکتر احمد بیگدلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و سخنگوی کمیسیون مدیریت خدمات کشوری از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

صادقی در "صبح و گفتگو"، اظهار کرد: تمرکز مصوبات "قانون مدیریت خدمات کشوری" بر کارکنان دولت اعم از شاغل و بازنشسته است. دولت سه بار "طرح همسان سازی حقوق" را برای کارکنان خود در حوزه های مختلف اجرا کرده اما این مصوبات، مشمول حال حوزه تامین اجتماعی نمی شود.

وی افزود: بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی حدود سه میلیون و 200 هزار نفر بوده که وضعیت حقوق آنها هم با حقوق کارکنان کشوری و لشکری کاملا متفاوت است.

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران خاطرنشان کرد: مجلس طی دوره های مختلف، قوانینی را به عنوان تکمله به قانون تامین اجتماعی تصویب کرد و افرادی با یک روز، پنج روز، ده روز و پانزده روز حقوق در قالب سازمان تامین اجتماعی و بلافاصله بازنشسته و حقوق بگیر شدند.

رئیس اتحادیه بازنشستگان جامعه کارگری کشور مطرح کرد: اگر سازمان تامین اجتماعی غیردولتی است پس چرا چیدمان آن توسط دولت انجام می شود و مجلس برای آن تعیین تکلیف می کند؟

صادقی با اشاره به بدهی 207 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی افزود: بخش اعظم این بدهی ناشی از مصوبات و تکمله های مجلس است. در حقیقت مجلس تامین اجتماعی را یک فرزند ناخوانده می داند که مصوباتی برای آن در نظر می گیرد اما منابعی تعریف نمی کند، از این رو تامین اجتماعی هم قادر به همسان سازی حقوق ها نیست.

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران با اشاره به سه فرمول ارائه شده برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بیان کرد: همسان سازی حقوق ها طبق یک فرمول، سالانه به چهار هزار و 700 میلیارد تومان بودجه، یک فرمول به هفت هزار میلیارد تومان و طبق فرمول ارائه شده از سوی کارشناسان تامین اجتماعی به حدود 11 هزار و 300 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

وی تصریح کرد: وقتی دولت بدهی سازمان را نمی پردازد و بخش خصوصی نیز بدهی خود را به مبلغ 19 هزار و 400 میلیارد تومان به تامین اجتماعی پرداخت نمی کند، سازمان باید این بار مالی را از کدام محل تأمین کند؟

صادقی از کم لطفی های مجلس و دولت های بعد از انقلاب به سازمان تامین اجتماعی انتقاد کرد و گفت: مگر می شود قانون تصویب کنیم و همه نوع امکانات در اختیار خانواده دولت قرار دهیم اما کارگران را که محروم ترین، ضعیف ترین و در عین حال وفادارترین قشر به انقلاب و رهبری هستند نادیده بگیریم؟

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران تأکید کرد: مجلس باید مکانیزم اجرای قانون همسان سازی و منابع مالی را در نظر گیرد تا اگر دولت بدهکاری خود را به سازمان نپرداخت قوه قضائیه اموال دولت را مصادره کند اما مجلیس عمدا این کار را انجام نمی دهد.

بیگدلی در برنامه "صبح و گفتگو" مشکل اصلی در همسان سازی حقوق را تامین منابع عنوان کرد و گفت: دولت در لایحه بودجه امسال، هزار و 500 میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته بود که با رایزنی های مجلس و جابجایی منابع، تا پنج هزار میلیارد تومان افزایش یافت اما با این وجود همچنان به 25 درصد منابع برای همسان سازی کلیه بازنشستگان در سال 98 نیاز داریم.

این نماینده مجلس افزود: صندوق بازنشستگی کشوری و سایر ارگان ها و وزارتخانه ها باید منبع درآمدی ثابتی را برای این موضوع در نظر گیرند.

سخنگوی کمیسیون مدیریت خدمات کشوری خاطرنشان کرد: قانون "مدیریت خدمات کشوری یک قانون موقتی پنج ساله بود که " در سال 1386 تصویب شد و قرار بر دائمی دن ان بود که متاسفانه دولت از سال 1391 تا 1397 لایحه دائمی شدن را ارائه نکرد.

بیگدلی با بیان اینکه صندوق تأمین اجتماعی یک صندوق غیردولتی است بیان کرد: طبق آخرین بند ماده 109 "قانون مدیریت خدمات کشوری"، صندوق هایی غیر از صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری مانند صندوق تامین اجتماعی باید از این قانون تبعیت کنند.

سخنگوی کمیسیون مدیریت خدمات کشوری در پایان مطلب گفت: طبق قانون، دولت باید بدهی خود را به تأمین اجتماعی پرداخت کند اما این فرمول های ارائه شده با مجلس مطرح نشده است.

مرتبط با این خبر

  • گره کور همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران

  • 52 درصد از جمعیت کشور بیمه تامین اجتماعی دارند

  • 97 درصد از داروهای پزشکی تولید داخلی هستند

  • باوجود در اختیار داشتن تنها ده درصد از تخت های بیمارستانی، در سال 95 پاسخگوی یک پنجم مراجعه کنندگان بودیم

  • صندوق های بازنشستگی حق الناس هستند +صوت

  • طلب 100 هزار میلیارد تومانی ،سازمان تامین اجتماعی از دولت

  • مدت اقامت بیمار در بیمارستان باید کاهش یابد

  • همسان سازی حقوق بازنشستگان در یک قدمی اجرایی شدن است +صوت

  • کنترل همپوشانی بیمه ای نباید محدود به زمان صدور دفترچه باشد

  • سهام داری رویکرد جدید شستا در سال جدید