صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نگاهی به ویزیت پزشكان در مناطق لاكچری ؛ پزشکان هزینه های خود را از جیب مردم برمی دارند!

معاون فنی ونظارت سازمان نظام پزشکی تهران بااشاره به سازوکاری که منجر می شود، ویزیت پزشکان درنقاط مختلف شهر متفاوت کند، گفت: وقتی به پزشک در منطقه گران هزینه تحمیل می شود، برای جبران هزینه ها، ویزیت بیشتری می گیرد.

1398/06/05
|
10:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع ویزیت پزشکان در ارتباط تلفنی با دکتر علی دباغ معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی تهران و دکتر بشیر خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر شورای عالی نظام پزشکی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دباغ در رابطه با دریافت تعرفه ویزیت پزشکان بر اساس منطقه اظهار کرد: این موضوع از دو منظر قانونی و سازوکاری قابل بررسی است.

وی در با اشاره به جنبه قانونی این موضوع گفت: وزارت بهداشت هر سال با تصمیم گیری در شورای عالی بیمه و جلب نظر سازمان نظام پزشکی تعرفه ها را به عنوان قانون ابلاغ می کند و قیمت ها بر اساس شهرهای درجه یک، درجه دو و درجه سه و بر اساس جمعیت تعیین می شوند اما از منظر سازوکاری قضیه متفاوت است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی تهران مطرح کرد: همانطور که سازمان هایی چون شهرداری و اداره دارایی خدمات هر منطقه را به تفکیک قیمت گذاری می کنند این موضوع در تعرفه های پزشکی هم وجود دارد. به عنوان مثال وقتی هزینه هایی به یک پزشک در منطقه گران تحمیل می شود پزشک هم برای جبران هزینه ها، ویزیت بیشتری می گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید ساز وکار هوشمندانه ای برای این موضوع اندیشید گفت: قانونی که بیش از یک درصد خاصی رعایت نشود قطعا نیازمند اصلاحات جدی است.

دباغ مطرح کرد: آیا شهرداری و اداره دارایی و دیگر ارگان ها در مناطق گران شهر می توانند تعرفه های بالاتری را از نظر خدمات شهری تعریف کنند یا خیر؟ ما نمی توانیم در تعرفه های مناطق مختلف شهر اختلاف ایجاد کنیم اما بگوییم که ریال و تومان پزشکان با ریال و تومان دیگران متفاوت است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی تهران تصریح کرد: همه ما موظف به رعایت قانون مصوب کشور هستیم و در عین حال برای کاهش قانون گریزی و اجرای بهتر قانون، قوانین موجود باید به روز رسانی شوند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، خالقی بیان داشت: ویزیت پزشکان بر مبنای تصمیمات وزارت بهداشت است و شورای عالی قیمت ها را از طریق کمک گرفتن از نظام پزشکی اعلام می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تغییر ویزیت برای نقاط مختلف و مناطق برخوردار بر عهده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیست گفت: مسئولان ناظر و مسئولان نظام پزشکی باید این موضوع را کنترل کنند.

این نماینده مجلس مطرح کرد: تفاوت قائل شدن برای ویزیت پزشکان در مناطق مختلف شهر کنترل قیمت ها را برای ناظران دشوار خواهد کرد از این رو نباید سلیقه ای عمل کرد و باید یک سازوکار قانونی را برای این موضوع در نظر گرفت.

خالقی با بیان اینکه اصلاح قانون تعرفه پزشکی کار ساده ای نیست و زمان بر است متذکر شد: دولت باید لایحه ای ارائه دهد و کارشناسان نظام پزشکی و حوزه درمان و تامین اجتماعی و وزارت بهداشت نیز باید این مسئله را بررسی کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه افزود: مسئولان نظام پزشکی و وزارت بهداشت باید سازوکارهای منطقی را در نظر بگیرند تا این موضوع در فرآیند قانون گذاری لحاظ شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو