صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: سطح آبخوان در مناطق 17، 18 و 19 بالا بوده و بنابراین کاهش سطح آبخوان لزوما عامل اصلی فرونشست نیست.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع شبکه فاضلاب شهری عامل تشدید فرونشست زمین در ارتباط تلفنی با محمدرضا احمد نسب قائم مقام شبکه آب و فاضلاب استان تهران و علیم یارمحمدی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

احمد نسب در برنامه "صبح و گفتگو" با ارائه تعریف علمی از پدیده "فرونشست زمین" بیان کرد: پدیده فرونشست زمین شامل فروریزش یا نشست رو به پایین سطح زمین است که می تواند دارای قدرت جابجایی افقی اندکی نیز باشد.

وی با اشاره به عوامل موثر در فرونشست زمین گفت: فرونشست می تواند در اثر پدیده های زمین شناختی مانند آب شدگی یخ ها، حرکات آرام پوسته و خروج گدازه از پوسته جامد زمین و یا فعالیت هایی نظیر معدن کاری، برداشت آب های زیرزمینی و یا نفت ایجاد شود.

قائم مقام شبکه آب و فاضلاب استان تهران سازمان زمین شناسی کشور را مسئول بررسی مخاطرات زمین معرفی کرد و گفت: این سازمان پدیده فرونشست را طی سال های مختلف بررسی و علت های آن را از نظر علمی مشخص کرده است. علاوه براین، مطالعاتی در دشت های مختلف کشور از جمله در ورامین و دشت نظر آباد درباره تاثیرات ناشی از فرونشست بر مراکز جمعیتی انجام گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به راهکارهای تشخیص میزان فرونشست زمین گفت: مطالعات ژئوتکنیکی، ژئوفیزیکی و راهکارهای مختلفی در این خصوص وجود دارد که شرکت آب منطقه ای تهران بر اساس این دریافت اطلاعات و دانشگاه تهران اثرات اجرای طرح فاضلاب تهران را بر منابع آب و نشست زمین مورد بررسی قرار داد.

احمد نسب با اشاره به بررسی تصاویر ماهواره ای فرونشست در بازه های زمانی سال 1382 تا 1384 و سال 1387 تا 1389 عنوان کرد: طبق این بررسی ها پدیده فرونشست در مناطق 17، 18 و 19 شهرداری تهران و به سمت شرق در مناطق جنوبی تهران بیشتر رخ داده و برعکس در مناطق 5، 21 و 22 کمتر بوده است.

قائم مقام شبکه آب و فاضلاب استان تهران مطرح کرد: جالب اینکه سطح آبخوان در مناطق 17، 18 و 19 بالا بوده و این نشان می دهد کاهش سطح آبخوان لزوما نمی تواند عامل اصلی فرونشست باشد.

وی همچنین اضافه کرد: در مناطق 5، 21 و 22 تهران که برداشت بیش از حد از آب های زیرزمینی برای تامین آب شرب انجام می شود و سطح آبخوان کاهش یافته کمتر شاهد پدیده فرونشست هستیم. بنابراین نتیجه می گیریم که علاوه بر برداشت آبهای زیرزمینی، جنس خاک منطقه هم نقش بسزایی در روند فرونشست دارد.

این مقام مسئول تأکید کرد: وزارت نیرو به منظور جلوگیری از کاهش سطح آبخوان و کاهش ریسک فرونشست های احتمالیِ ناشی از تغییرات تراز سطح آبخوان، باید در جهت حفظ منابع زیرزمینی اقدام کند.

احمد نسب با اشاره به اقدامات و وظایف آب و فاضلاب استان تهران در این زمینه گفت: تغییر فرهنگ و الگوی مصرف در تهران، اختصاص آب پساب به مصارف فضای سبز شهری و توسعه دو تصفیه به 12 تصفیه خانه محلی در 12 نقطه تهران از جمله اقدامات مهم در جهت جلوگیری از فرونشست زمین هستند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، یارمحمدی اظهار داشت: این پدیده به دلیل خشکسالی های متعدد در استان های یزد و دیگر استان ها رخ داده است.

وی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات جامع برای کل فلات ایران گفت: تهدیدات مختلف زمین در قالب تاسیسات روز به روز در شهرها بیشتر شده و برای خطوط طولی مانند آب و گاز و فاضلاب و خطوط ریلی به حالت هشدار رسیده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: کشورهای مترقی اقدامات خوبی با بهره گیری از اطلاعات مهندسین مشاور مرتبط را در این زمینه انجام داده اند.

این نماینده مجلس فعالیت هرچه بیشتر سازمان های مسئول از جمله سازمان زمین شناسی در این زمینه را خواستار شد و گفت: البته سازمان زمین شناسی پس از وقوع این پدیده در نقاط مختلف تهران اقداماتی را آغاز کرده است.

یارمحمدی در پایان ابراز داشت: مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون عمران آمادگی لازم را در جهت قانونگذاری در این حوزه و در صورت نیاز دارد.

مرتبط با این خبر

  • فرونشست زمین نتیجه بهره برداری بی رویه از آب های زیرزمینی است

  • سرانه آبی در ایران یک سوم میزان جهانی است

  • افزایش بهره وری قنات ها با افزایش سطح آب های زیرزمینی امکان پذیر است

  • برداشت بیش از حد سفره های زیر زمینی؛ زنگ خطری که به صدا در آمده!

  • سهم زیادی آب های زیر زمینی، معضل کنونی بخش کشاورزی است

  • خیلی از مقامات کشور هنوز تشخیص نداده اند مسئله بحران آب چقدر جدی است

  • شناخت آب های ژرف ضروری است

  • آب های ژرف مشکل کمبود آب را حل نمی کنند

  • افت سطح آب های زیرزمینی در سال 94-95

  • 75 درصد از دریاچه های کشور خشک شده اند