صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

بیات نژاد با تأکید بر اینکه ما مهدکودک لاکچری نداریم گفت: کار فوق برنامه هم الزامی و اجباری نیست و هیچ مهدکودکی نمی تواند خانواده ها را اجبار کند.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مهدکودک های لاکچری در ارتباط تلفنی با بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران و دکتر علیرضا شریفی یزدی استاد دانشگاه و جامعه شناس از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

بیات نژاد در رابطه با شهریه مهدکودک ها بیان داشت: با توجه به افزایش غیرمنطقی 22 درصدی شهریه مهدکودک، نرخ پیشنهادی را اواخر هفته قبل تقدیم استانداری کردیم و مصوبات استانی برای کارگروه کشوری ارسال خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به رتبه بندی مهدهای کودک بر اساس پنج شاخص گفت: شهریه مهدکودک در ماه به طور تقریبی 500 تا 600 هزار تومان است و به دلیل افزایش اجاره مسکن و حقوق و دستمزد در نیمه دوم سال گذشته هزینه مهدکودک ها هم افزایش یافت.

این مقام مسئول با بیان اینکه شخصیت افراد زیر شش سال شکل می گیرد تأکید کرد: اکثریت مطلق خانواده های دارای بچه های زیر شش سال باید از این امکان برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه برنامه های فوق العاده مهدهای کودک متناسب با شاخص ها برگزار می شوند یادآور شد: برنامه فوق العاده طبق دستورالعمل ابلاغی تنها 13 درصد شهریه و تعرفه را در بر می گیرد.

بیات نژاد همچنین با تأکید بر اینکه مهدهای کودک مجاز به اجرای برنامه فوق العاده با توجه به علاقه خود و خانواده ها نیستند افزود: تمامی استانداردها و شاخص ها و فعالیت های مهدهای کودک مورد ارزیابی قرار گرفته و با شاخص های ابلاغی انجام می شوند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا موسیقی هم در مهدکودک آموزش داده می شود یا خیر گفت: بر اساس فتاوای مقام معظم رهبری و دیگر علما و قوانین به هیچ عنوان این کار در مهدهای کودک صورت نمی گیرد و در صورت گزارش اقدامی خلاف مقررات جاری در کمیته نظارت مورد ارزیابی قرار گرفته و برخورد قانونی خواهد شد.

بیات نژاد با تأکید بر اینکه ما مهدکودک لاکچری نداریم گفت: کار فوق برنامه هم الزامی و اجباری نیست و هیچ مهدکودکی نمی تواند خانواده ها را اجبار کند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، شریفی یزدی با اشاره به ضرورت حضور کودکان در مهدکودک گفت: طبق مطالعات، فرزند تا 36 ماهگی باید اوقات خود را در کنار مادر سپری کند و بعد از سه سالگی هم به عقیده متخصصانِ تعلیم و تربیت باید در مراکز جمعی حضور یابد.

وی مهدکودک را یکی از بهترین مراکز جمعی برای حضور فرزند عنوان کرد و در عین حال متذکر شد: البته حضور در مهدکودک با هدف تعامل با دیگران است نه آموزش.

این جامعه شناس بیان داشت: متاسفانه در برخی موارد نیازهای روانی کاذب والدین با نیازهای واقعی فرزندان یکسان تصور می شود و به فرزندان آموزش هایی می دهند که غیر ضروری بوده و بیش از اینکه یک نیاز واقعی باشد نوعی نیازسازی است.

شریفی یزدی با اشاره به چرایی این مطلب گفت: بسیاری از والدین به گونه ای عمل می کنند که گویا می خواهند انیشتین تربیت کنند و باید فرزند خود را از همان ابتدای زندگی تحت تعلیم رشته های مختلف، که عمدتا آرزوهای دوران کودکی و نوجوانی شان است، قرار دهند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: برخی مهدهای کودک برای جبران و تأمین مباحث مالی خود این نیازها را ایجاد می کنند و همین موجب خستگی و فراری شدن کودک از آموزش های واقعی می شود و نهایتا به دانش آموزی فراری از درس و مطالعه و فعالیت های جمعی و فاقد مهارت تبدیل خواهد شد.

شریفی یزدی با بیان اینکه رتبه بندی مهدهای کودک به زندگی طبقاتی در سطح جامعه برمی گردد مطرح کرد: طبقاتی کردن آموزش سالهای طولانی است که یک امر رد شده در دنیاست اما از طرفی هم دستگاه ذیربط با توجه به امکاناتی که مهدهای کودک ارائه می دهند ناگزیر از این رتبه بندی است.

وی با تصریح بر اینکه رتبه بندی ها تاثیر مثبت چندانی بر فرزندان و خانواده ها نخواهد گذاشت افزود: باید فضایی را فراهم کنیم تا خانواده ها و کودکان در مهدهای کودک اختلاف طبقاتی را حس نکنند.

شریفی یزدی با اذعان به اهمیت فوق العاده مهدکودک ها نسبت به مدارس گفت: طبق نظر متخصصان بیشتر از 80 درصد پایه های شخصیت کودکان در شش سال اول زندگی آنها گذاشته می شود از این رو نقش مهدهای کودک در این رشد شخصیتی بسیار جدی است.

مرتبط با این خبر

  • اقدامات حمایتی درگیر موازی کاری هستند

  • حاشیه نشینی و اقدامات بهزیستی و کمیته امداد

  • مددکاری اجتماعی یک رشته دانشگاهی مبتنی بر عمل است

  • دوران سالمندی دوران پختگی و کمال است

  • صدور مجوز موسسات خیریه در وزارت کشور به صلاح نیست

  • مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد به میزان چشم گیری افزایش یافته است

  • بیش از نیمی از دلایل آسیب های اجتماعی، ساختارهای سیستمی در کشور است

  • مدیران در حوزه برخورد با آسیب های اجتماعی شجاع نیستند

  • خدمات پرستاری در منزل تعریف دقیق در کشور ندارد

  • دولت می خواهد مردم برای دریافت یارانه در کمیته امداد و بهزیستی ثبت نام کنند