صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان گفت: به دلیل افزایش وحشتناک اجاره ها و ارزش ملکی، بسیاری از تولیدکنندگان مبل کاربری خود را تغییر داده و تولید را واگذار می کنند.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع بازار مبل و پرده در ارتباط تلفنی با مهندس علی خادم زاده عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان و اکبر طائب تولیدکننده و فروشنده مبل و پارچه رو مبلی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

خادم زاده در برنامه "صبح و گفتگو"، با اشاره به دلیل کاهش رونق فروش مبل اظهار داشت: با توجه به ظرفیت کافی کارخانه های داخلی مبلمان برای تامین بازار، واردات سهم عمده ای در بازار را نداشت و تنها بخش کوچکی از بازار، خریدار محصولات ایتالیایی و ترک بود.

وی افزود: تولیدات چین نیز به دلیل کیفیت پایین مشتری زیادی در بازار نداشت و قبل از ممنوعیت واردات شاید تنها پنج تا 10 درصد کل بازار مبلمان مربوط به محصولات وارداتی بود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان شرایط فعلی تولید مبلمان در کشور را نامطلوب خواند و گفت: این وضعیت ناشی از مشکلات در تأمین مواد اولیه، مالیات، ارزش افزوده و بیمه است.

خادم زاده وجود فروشگاه بزرگ را لازمه ارائه مبلمان عنوان کرد و بیان داتش: در حال حاضر ارائه مبل در یک فروشگاه 30 متری ممکن نیست ضمن اینکه هنوز فرهنگ لازم برای خرید مبل از طریق فضای مجازی نیز ایجاد نشده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان بر لزوم بازنگری در حوزه مالیات، ارزش افزوده و بیمه تأکید کرد و گفت: تأکید اتحادیه بر جلوگیری از صادرات مواد اولیه ی تولید داخل است چراکه صادرات باعث افزایش قیمت خواهد شد.

وی همچنین با تأکید بر لزوم تسهیل شرایط گمرک برای واردات مواد اولیه در حوزه مبلمان عنوان کرد: با توجه به اینکه استفاده از چوب داخلی جنایت است، ما چوب را وارد می کنیم اما شرایط گمرک هم باید تسهیل شود.

خادم زاده با اشاره به اینکه طبق منابع رسمی و غیررسمی 8 درصد اشتغال کشور مربوط به صنعت مبلمان و صنایع وابسته است گفت: به دلیل افزایش وحشتناک اجاره ها و ارزش ملکی، بسیاری از تولیدکنندگان مبل در مناطق مختلف کاربری خود را تغییر داده و تولید را واگذار می کنند و تعداد زیادی از کارگاه های صنایع چوبی نیز تعطیل شده اند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، طائب گفت: مبل در دهه 70 با مواد اولیه داخلی و با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و حتی به کانادا و کشورهای مختلف دنیا هم صادر می شد اما الان خرید 30 متر پارچه داخلی گران تر از مبل می شود.

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات پارچه موجب افزایش کیفیت پارچه های داخلی شد افزود: در حال حاضر همه تولیدکنندگان پارچه از تامین مواد خام ناراضی اند لذا دولت باید به واردات مواد خام تولیدکننده کمک کند.

تولیدکننده و فروشنده مبل و پارچه رو مبلی بیان داشت: هم اکنون کارخانه های قوی و با کیفیت بالای تولید پارچه در کشور احداث شده اند اما به دلیل نبود مواد خام یک خط در میان کار می کنند.

وی با اشاره به رونق فروش پارچه های رومبلی عنوان کرد: یکی از دلایل کاهش رونق فروش مبل افزایش اجاره بهای مغازه است. وقتی اجاره مغازه مبل فروشی 50 میلیون تومان است مغازه دار این هزینه را از مصرف کننده دریافت می کند و در نتیجه مبل هم گران می شود.

طائب در پایان "مجله صبحگاهی" رادیو گفت و گو با اشاره به تاثیر گرانی چوب و افزایش هزینه های دولتی بر قیمت تمام شده مبل بیان کرد: مبلی که قبلا با هزینه کمتری تولید می شد و به فروش می رسید در حال حاضر با کیفیت پایین تر و قیمت بسیار بالا به فروش می رسد.

مرتبط با این خبر

  • امواج مثبت بورس زودگذر است

  • امریکا حتی اعتصاب بازاریان تهران را اقدامی تروریستی می داند

  • 19 میلیارددلار صادرات غیرنفتی از محل عرضه ارز به پتروشیمی ها

  • ایده بازار و فن بازار؛ اقدام عملی شرکت آب و فاضلاب برای اتصال دانشگاه به صنعت است

  • شرکت "شایان فناوران آمیتیس" نمونه بارز شرکت های دانش بنیانی است که مورد حمایت مسئولین قرار گرفته است

  • خیانت به جیب بیت المال/ تخریب میوه های سردخانه ای در دپوی شب عید

  • دو هزار میلیارد دلار ،گردش مالی غذای حلال در دنیا است

  • نیروی انسانی کارآمد برای صنعت کفش تولید نمی شود

  • آزاد شدن قیمت کالاها ، به نفع مصرف کننده است

  • اصلاح نرخ ارز به صورت یک شبه امکان پذیر نیست