صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیر بانکی گفت: حدود 90 تا 100 هزار میلیارد تومان رقم بدهی ها به بانک ها اعلام شده اما عددهای تجربی ما دو برابر این بدهی ها را نشان می دهد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع آینده بانکداری الکترونیک در ارتباط تلفنی با دکتر غلامحسین تقی نتاج کارشناس امور بانکی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کارشناس امور بانکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، منشأ تحولات در هر صنعت را ناشی از نیازها و تقاضاهای موجود در جامعه دانست و گفت: تکنولوژی کمک زیادی به جایگزینی نیروی انسانی می کند.

تقی نتاج در ادامه خاطرنشان ساخت: مشتریان در گذشته با ایستادن در صف های طولانی بانک مجبور به انجام کارهای بانکی خود بودند و در حال حاضر ارائه این خدمات به تکنولوژی واگذار شده اما این به معنای ضرورت نداشتن نیروی انسانی و بانک هم نیست.

وی با اشاره به اینکه استارت آپ ها و فین تک ها –فناوری مالی- خدمات بانکی را از حالت آشکار به خدمات پنهان تبدیل می کنند افزود: با ارائه اینگونه خدمات بانکی ضمن صرفه جویی در وقت سپرده گذاران، نیروی انسانی آزاد شده نیز به سایر خدمات حوزه های بانکی که تا به حال انجام نشده، خواهد پرداخت.

این کارشناس امور بانکی همچنین در رابطه با آینده بانک ها در ایران گفت: یکی از مسئولیت های بزرگ نظام بانکی کمک به خلوت شدن محل های دعوایی و حقوقی است.

تقی نتاج با بیان اینکه نقش سرویس های بانکی فقط واسطه گری وجوه نیست گفت: بانک ها در دنیا محلی برای تامین بسیاری از نیازهای خدماتی مشتریان حتی هتل گرفتن هستند.

وی در رابطه با نقش مهم بانک ها در ارائه نیازمندی های مشتریان در ایجاد اعتبار و رفع نیازهای آنها از محل درآمد آینده اظهار داشت: بانک ها باید زمینه ای را فراهم کنند تا محصولات آینده ی فعالان اقتصادی را از محل درآمد آینده مشتریان بفروشد. برای تحقق این مهم، بانک باید ریسک پذیری خود را افزایش دهد و آحاد جامعه نیز از این ظرفیت آگاه شوند.

کارشناس امور بانکی درخصوص تعدد شعب بانکی در کشور عنوان کرد: تعدد شعب به نوع خدمات جدید برمی گردد اما با گذشت زمان این اشکال نیز برطرف خواهد شد، ما در بانک خودمان امسال ده درصد شعب را جمع خواهیم کرد البته این به معنای بیکاری کارمندان بانکی نیست زیرا به قدری کارهای بر زمین مانده وجود دارد که این افراد مشغول خواهند شد.

تقی نتاج در رابطه با بدهی مشتریان به بانک ها گفت: رقم هایی که درباره بدهی ها به بانک اعلام شده حدود 90 تا 100 هزار میلیارد تومان است اما عددهای تجربی ما دو برابر این بدهی ها را نشان می دهد. خوشبختانه سیستم قضایی به جد در حال پیگیری است و همکاری خوبی بین بانک مرکزی و قوه قضائیه در شکل گرفته است.

کارشناس امور بانکی در پایان تأکید کرد: بانکها باید زمان بندی انجام خدمات را به نحوی ترتیب دهند تا مشتریان در پیک ساعات مراجعه به بانک بیش از حد منتظر نمانند.

مرتبط با این خبر

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود