صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رئیس کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: عده ای کالای چینی نامرغوب را در باکس های نمایندگی های معروف قرار می دهند که این هم یک نوع احتکار و کلاهبرداری است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع ضرورت لزوم برخورد با محتکران لوازم یدکی خودرو در ارتباط تلفنی با مهندس محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن همگن قطعه سازان کشور و ولی ملکی رئیس کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و عضو شورای رقابت از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

نجفی منش در برنامه "صبح و گفتگو" در پاسخ به این این پرسش که احتکار لوازم خودرو به چه معناست؟ اظهار کرد: محتکر لوازم یدکی خودرو یعنی کسی که قطعه را از سازنده خریداری می کند و به بازار عرضه نمی کند و یا به قیمت بسیار گران در بازار عرضه می کند و در نتیجه این رفتار مردم دچار مشکل می شوند.

وی افزود: در کنار محتکران لوازم یدکی خودرو، ما با سازندگان قطعات تقلبی نیز مواجهیم. در حال حاضر قطعه سازان در داخل کشور از توان و نیروی کافی برخوردار بوده و حتی مازاد تولید در بازار دارند اما از طرفی هم با این دو پدیده نیز مواجهند.

رئیس انجمن همگن قطعه سازان کشور با ابراز خرسندی از تأمین نیاز خودروسازان به قطعات در داخل کشور گفت: ما حتی با وزارتخانه وارد مذاکره شدیم تا از واردات یک قطعه مصرفی که بیش از 47 سازنده دارد جلوگیری و رونق تولید داخلی حفظ شود.

نجفی منش یادآور شد: دو شرکت "ایساکو" و "سایپا یدک" در سطح کشور نمایندگی دارند اما در عین حال باید مراکز رسمی برای تأمین قطعات یدکی خودروها برای مردم در نظر گرفته شود تا کسی به دنبال احتکار نرود چراکه در این صورت دیگر احتکار مقرون به صرفه نخواهد بود.

رئیس انجمن همگن قطعه سازان کشور بر لزوم خصوصی سازی صنعت خودرو به طور کلی تأکید کرد و افزود: به عنوان مثال "گروه بهمن" مراکز خاص و مربوط به خود را دارد و سایر خودروسازان نیز باید خصوصی شوند تا قطعات را از نمایندگی های خود تامین کنند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، ملکی احتکار را پدیده شومی خواند که متاسفانه در کشور رواج پیدا کرده است.

نماینده مجلس با اشاره به جنبه فرهنگی و اجتماعی احتکار در جامعه اظهار داشت: افرادی که وجدان و اعتقادات سستی دارند به این کار روی می آورند و از طرفی هم این پدیده جا افتاده که به محض آشفته شدن بازار یک کالا، عده ای کالا را احتکار کنند.

رئیس کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: یکی از مواد طرح "ساماندهی صنعت خودرو" این است که دولت ظرف سه سال باید تمام سهام خود را در صنعت خودروسازی واگذار کند.

ملکی با اشاره به سهم 17 درصدی دولت در سایپا و ایران خودرو مطرح کرد: در صورت عرضه این سهام به بازار بورس، این صنعت صددرصد خصوصی سازی خواهد شد.

رئیس کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دو شرکت "ایساکو" و "سایپا" برند شده اند و حتی با دولتی شدن هم کنار گذاشته نمی شوند گفت: بخشی از احتکارها با سوء استفاده از این نام ها صورت می گیرد. یعنی عده ای کالای چینی نامرغوب را در باکس های این نمایندگی قرار می دهند که این هم یک نوع احتکار و کلاهبرداری محسوب می شود.

مرتبط با این خبر

  • امواج مثبت بورس زودگذر است

  • امریکا حتی اعتصاب بازاریان تهران را اقدامی تروریستی می داند

  • 19 میلیارددلار صادرات غیرنفتی از محل عرضه ارز به پتروشیمی ها

  • ایده بازار و فن بازار؛ اقدام عملی شرکت آب و فاضلاب برای اتصال دانشگاه به صنعت است

  • شرکت "شایان فناوران آمیتیس" نمونه بارز شرکت های دانش بنیانی است که مورد حمایت مسئولین قرار گرفته است

  • خیانت به جیب بیت المال/ تخریب میوه های سردخانه ای در دپوی شب عید

  • دو هزار میلیارد دلار ،گردش مالی غذای حلال در دنیا است

  • نیروی انسانی کارآمد برای صنعت کفش تولید نمی شود

  • آزاد شدن قیمت کالاها ، به نفع مصرف کننده است

  • اصلاح نرخ ارز به صورت یک شبه امکان پذیر نیست