صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

بشیر خالقی گفت: شاید هزینه سه درصد داروی وارداتی معادل همان 97 درصد تولید داخل باشد، لذا پزشکان حداقل در موارد مشابه، نباید داروی خارجی تجویز کنند.

برنامه "صبح و گفتگو" پیرامون موضوع بیمه سلامت در ارتباط تلفنی با دکتر کوروش فرزین معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران و دکتر بشیر خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و عضو ناظر شورای عالی نظام پزشکی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

فرزین در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: 50 تا 60 درصد هزینه های سازمان بیمه سلامت، مختص به هزینه های خدمات بیمارستانی است که از این میزان هم 70 درصد به بیمارستان های دانشگاهی و دولتی در کشور تعلق دارد.

وی افزود: با توجه به استقرار اکثر بیمارستان های خصوصی در استان های بزرگ، عمده بیمه شدگان ما خدمات بیمارستانی اعم از بستری و سرپایی را از بیمارستان های دولتی، دانشگاهی و درمانگاه های دولتی دریافت می کنند.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران همچنین گفت: خدمات سطح یک نیز برای حدود 20 میلیون نفر از جمعیت روستایی در سیستم مراکز بهداشتی درمانی و جامع سلامت ارائه می شود.

این مقام مسئول درخصوص اظهارات قبلی خود مبنی بر اینکه "سقف بیمه سلامت برداشته می شود" بیان داشت: ما در سال 1397 و امسال بر اساس اعتبارات سازمان، اعتباراتی را به بخش دولتی اختصاص دادیم تا دانشگاه ها در حد این اعتبارات، منابع و مصارف را مدیریت کنند.

فرزین با بیان اینکه استفاده از راهنمای بالینی در بیمارستان ها در ابتدای این طرح، به حد کافی صورت نگرفت افزود: این طرح در سال 1398 با شدت بیشتری از سوی دانشگاه ها و سازمان های بیمه گر دنبال شد و قرار بر این شد که بیمارستان ها بعد از اجلاس روسای دانشگاه ها در خراسان رضوی در دو ماه مرداد و شهریور به صورت آزمایشی و بدون رعایت الزامات مدیریت منابعی، هزینه ها را تنظیم کنند که خوشبختانه شاهد افزایش چشمگیری در هزینه ها نبودیم.

در ادامه "صبح و گفتگو"، خالقی گفت: 50 درصد هزینه های بیمه برای خدمات بستری و 50 درصد هم برای خدمات سرپایی است و تعداد مراجعان به بخش دولتی هم به 80 درصد می رسد.

نماینده مجلس با تصریح بر وجود نارضایتی های زیاد مردم از عدم پرداخت هزینه ها به ویژه در حوزه دارو بیان کرد: تنها دو تا سه درصد داروها وارداتی اند اما هزینه آن ها بسیار سنگین بوده و تحت پوشش بیمه ها قرار ندارند و از طرفی هم وزارت بهداشت معتقد است به دلیل وجود داروهای مشابه نیازی به واردات نیست.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تأکید بر اینکه انجمن های پزشکی طبق قانون برنامه ششم توسعه باید وارد این قضیه شده و درباره تجویز نسخه پزشکان، مشاره بالینی ارائه دهند گفت: اگر هر پزشکی یک دارو تجویز کند برای بیماران مشکل ایجاد می شود.

خالقی گفت:97 درصد داروها تولید داخل و سه درصد هم وارداتی است اما شاید هزینه این سه درصد معادل همان 97 درصد تولید داخل باشد، لذا پزشکان حداقل در موارد مشابه، نباید داروی خارجی تجویز کنند.

عضو ناظر شورای عالی نظام پزشکی در این "مجله صبحگاهی" رادیو گفت وگو، با اشاره به اینکه بیمه سلامت از بودجه دولتی استفاده می کند افزود: درست است که بیمه 90 درصد هزینه های بستری را تقبل می کند اما هزینه خدمات سرپایی در بخش خصوصی تا حدی مشکل ساز و دشوار است.

مرتبط با این خبر

  • 20 داروی پرفروش را با کمک شرکت های دانش بنیان تولید کردیم

  • اختلاف قیمت دارو؛ انگیزه اصلی متقلبان برای صادرات دارو

  • در مصرف دارو و دیگر خدمات پزشکی با اختلالات فرهنگی مواجه هستیم

  • تولید سه نانو دارو در مرکز تحقیقات نانو فناوری مشهد

  • وزارت بهداشت فقط متولی نظارت بر استاندارد دارو است

  • داروی تری پاراتاید ، از پوشش بیمه خارج شده است +صوت

  • فروش و تبلیغ دارو به صورت آنلاین خلاف قانون است

  • کشف 7میلیارد تومان داروی کمیاب توسط نیروهای امنیتی

  • هتلینگ بیمارستان ها در وضعیت مناسبی نیستند

  • دخالت افراد فاقد صلاحیت مشکل اساسی داروخانه ها است