صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس اداره دهان و دندان وزارت بهداشت پاسخ داد: طرح "تشکیل صندوق بیمه ای دندانپزشکی" به کجا رسید؟

صادقی گفت: طرح ایجاد "صندوق بیمه‌ای دندانپزشکی با مشارکت مردم" به دلیل تغییرات مدیریتی متوقف شد.

1398/06/26
|
11:02

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع گرانی خدمات دندانپزشکی در ارتباط تلفنی با دکتر قاسم صادقی رئیس اداره دهان و دندان وزارت بهداشت و منوچهر جمالی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

صادقی در برنامه "صبح و گفتگو"، اظهار کرد: خدمات دندانپزشکی به دلیل تفاوت ذاتی از دیگر خدمات پزشکی، گران تر است.

وی افزود: حدود دو هزار قلم کالا باکاربرد و قیمت های متفاوت در مواد دندانپزشکی وجود دارد بنابراین دندانپزشک برای ارائه خدمات با کیفیت به بیماران، باید از مواد با کیفیت و در عین حال گران تر استفاده کنند.

رئیس اداره دهان و دندان وزارت بهداشت متذکر شد: دندانپزشکی یک خدمت چندوجهی است و فاکتورهای متعدد و تجهیزات گران آن از جمله مواد مصرفی بر قیمت تمام شده تاثیر می گذارند.

وی به مشکلات در عرضه تجهیزات و افزایش پنج برابری قیمت ها در حوزه تجهیزات دندانپزشکی سخن گفت و افزود: دندانپزشکان جوان و به ویژه در شهرستان ها و نقاط کم برخوردار با چالش جدی مواجه شده اند تا حدی که امروز سرمایه گذاری در این حوزه توجیه اقتصادی ندارد.

صادقی همچنین عنوان کرد: تجهیز یک مطب در منطقه معمولی تهران به یک میلیارد تومان هزینه نیاز دارد درحالیکه اگر دنداپزشک همین پول را در بانک سپرده گذاری کند بدون پرداخت مالیات و بیمه و تأمین مواد سود بیشتری از دندانپزشکی دریافت خواهد کرد.

رئیس اداره دهان و دندان وزارت بهداشت تشکیل یک صندوق بیمه ای خاص در حوزه دندانپزشکی را ضروری دانست و گفت: طرحی درخصوص ایجاد صندوق بیمه ای با مشارکت مردم در اواخر زمان وزارت دکتر هاشمی آماده شد اما به دلیل تغییرات مدیریتی متوقف شد. امیدواریم در صورت حل مشکلات مالی دولت و اراده جدی در دولت و مجلس این طرح اجرایی شود.

وی با اشاره به افزایش نیاز به خدمات دندانپزشکی با پیرشدن جمعیت در سالهای آتی گفت: پیشنهاد ما راه اندازی "صندوق بیمه ای دندانپزشکی" است که مجلس و دولت باید در این خصوص اقدام کنند.

این مقام مسئول همچنین وجود مرکز واحد تصمیم گیری و هماهنگی در حوزه دندانپزشکی را ضروری دانست و بیان کرد: در این صورت وزارتخانه و مردم استفاده بهتری از بودجه های مشخص شده خواهند کرد.

صادقی با بیان اینکه مسئله دندانپزشکی هم اکنون اولویت اول وزارتخانه نیست گفت: وزارتخانه مسئله درمانی مردم را اولویت قرار داده اما این آمادگی داریم که مطالعات موجود را در اختیار مسئولان قرار دهیم.

در ادامه "صبح و گفتگو"، جمالی گفت: ما لایحه ای در این خصوص از دولت دریافت نکرده ایم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه خلأ قانونی درخصوص بهداشت نداریم گفت: مشکل اصلی وزارت بهداشت در رابطه با امورات بهداشت دهان و دندان به ویژه در مناطق محروم بود که البته در حال حاضر رسیدگی ها بهتر شده است.

جمالی با اظهار اینکه هزینه های دندانپزشکی به ویژه در کلانشهرها سرسام آور است بیان داشت: سفر ایرانیان مقیم خارج به ایران برای خدمات دندانپزشکی طبیعی است چراکه این افراد با درآمد کشور خارجی خدمات دندانپزشکی را دریافت می کنند و درنتیجه برای آنها ارزانتر تمام می شود.

این نماینده مجلس تشکیل "صندوق بیمه دندانپزشکی" را نیازمند قانونگذاری دانست و پیشنهاد کرد: با استفاده از ظرفیت صندوق های بیمه ای موجود هم می توان این کار را انجام داد کمااینکه بخشی از اقدامات دهان و دندان توسط بیمه ها پوشش داده می شود.

جمالی عنوان کرد: بنده این موضوع را با کمیسیون و وزیر مطرح می کنم تا موضوع دندانپزشکی در مجلس پیگیری شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو