صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عقبایی قیمت اجاره بهای مسکن در شرایط فعلی را متعارف دانست و پیش بینی کرد: ما با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان به دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه شاهد کاهش 15 درصدی در حوزه قیمت اجاره بها خواهیم بود.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع اجاره بهاهای نجومی مسکن در ارتباط تلفنی با دکتر حسام عقبایی نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک کشور و دکتر علیم یارمحمدی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت وگو پخش شد.

عقبایی در برنامه "صبح و گفتگو"، افزایش اجاره بها از ابتدای مرداد به بعد را آماری غلط خواند و گفت: پیک جابه جایی مستاجران همواره از اوایل تیرماه تا پایان شهریور ماه است که امسال مستاجران به دلیل رشد نامتعارف قیمت مسکن زودتر وارد بازار جا بجایی ها شدند و فصل جابجایی مستاجران برعکس سالهای گذشته از نیمه دوم فروردین ماه شروع و تا اواسط شهریور ماه تمام شد.

وی یادآور شد: به دلیل درج قیمت ها در اپلیکیشن ها و سایتها از اواخر فرودین ماه تا اوایل تیرماه یک موج گرانی نامتعارفی در بازار اجاره بهای مسکن ایجاد شد تا جایی که اجاره دو میلیون تومانی یک خانه بزرگ در شهر تهران در این سایتها به چهار میلیون تومان هم رسید.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: با ورود نهادهای نظارتی و دادستانی به این حوزه، درج قیمت ها از اوایل تیرماه در سایت های مجازی ممنوع شد تا موج گرانی مجدد ایجاد نشود.

وی با تأکید بر اینکه متوسط رشد قیمت اجاره بها در شهرهای بزرگ و متوسط از مرز 30 درصد عبور نکرده افزود: شاید اجاره بهای برخی شهروندان تا 70 درصد افزایش پیدا کرده باشد اما باید گفت که این موارد استثنائی است.

عقبایی قیمت اجاره بهای مسکن در شرایط فعلی را متعارف دانست و پیش بینی کرد: ما با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان به دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه شاهد کاهش 15 درصدی در حوزه قیمت اجاره بها خواهیم بود.

وی درخصوص تأثیر رکود بازار مسکن بر کاهش اجاره بها گفت: با حاکم شدن رکود بر بازار مسکن در تابستان میزان معاملات نسبت به میزان معاملات مدت مشابه در سال 1397 تا مرز کاهش 80 درصد هم رفت. لذا پیش بینی ما در حوزه قیمت مسکن روند نزولی بیشتری است که تا فصل پاییز و زمستان هم ادامه دارد و این مسئله بر کاهش قیمت اجاره بها نیز موثر خواهد بود.

عقبایی همچنین مطرح کرد: شاخص اصلی تعیین قیمت اجاره بها در گذشته قیمت مسکن بود اما وقتی قیمت مسکن از مرز متعارفی عبور می کند دیگر نمی توان آن را معیار اصلی قرار داد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، یارمحمدی با اشاره به توجه ویژه کمیسیون عمران مجلس و نهادهای نظارتی به این موضع اظهار کرد: درج قیمت اجاره بها در سایتها یک جو روانی در جامعه ایجاد کرد که البته با ورود دستگاه های نظارتی و دادستانی از این کار ممانعت شد.

وی ورود نهادهای نظارتی به این حوزه را مقدمه ای برای کنترل عقلایی قیمت ها عنوان کرد و گفت: خوشبختانه قیمت ها ثبات پیدا کرد و بعضا شاهد کاهش اجاره بها نیز بودیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از برنامه ریزی ها و حرکت های اخیر وزارت راه و شهرسازی در این حوزه تأکید کرد: انتظار ما این است که بخش مسکن فعال شود تا شاهد توازن عرضه و تقاضا در حوزه خرید و فروش و اجاره مسکن باشیم.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن