صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

هادی دلبری: فروش 18 قلم ماده غذایی در مدارس ممنوع شد

معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی از ممنوعیت توزیع 18 مورد مواد غذایی در مدارس از سوی وزارت بهداشت و اداره کل سلامت خبرداد.

1398/07/06
|
10:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع نظارت بر بوفه مدارس در ارتباط تلفنی با هادی دلبری معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

دلبری در برنامه "صبح و گفتگو" بیان کرد: مأموریت پایگاه تغذیه سالم بر عهده سازمان دانش آموزی کشور است.

وی افزود: لیست انواع مواد غذایی مجاز در مدارس در جلسات مشترک و متعددی ما با نمایندگان معاونت بهداشت و درمان و اداره کل سلامت آموزش و پرورش به روزرسانی و ممنوعیت ها صادر می شوند. ما طبق دستورالعمل، امسال نیز در 25 شهریورماه دستورالعمل تخصصی و اجرایی را برای کل پایگاه های تغذیه سالم ارسال کردیم.

معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی کشور از ممنوعیت توزیع 18 مورد مواد غذایی در مدارس از سوی وزارت بهداشت و اداره کل سلامت خبرداد و لیست ممنوعیت غذایی را بدین شرح اعلام کرد: کلیه فراورده های غلات حجیم شده مانند پفک و چیپس و پفیلا، پاپ کرن و ذرت بو داده با هر نام تجاری، انواع چیپس ها، سیب زمینی و ذرت، انواع یخمک، انواع نوشابه های گازدار، ماءالشعیر و دلستر، انواع شیر کاکائو و شیرهای طعم دار، دوغ گازدار، سوسیس و کالباس، انواع پیتزا، انواع همبرگر، انواع سالاد الویه، انواع لواشک و آلوچه بدون بسته بندی و فاقد مجوز بهداشتی، انواع آبنبات، کاکائو و شکلات هایی که به سطح دندان می چسبند، فلافل، سمبوسه، انواع اشترودل، انواع پیراشکی، پاستیل، خیارشور، ژله و انواع سس و ناگت در پایگاه های تغذیه سالم مدارس ممنوع می باشند.

این مقام مسئول گفت: پایگاه تغذیه سلامت در تلاش است تا دانش آموزان یک میان وعده سالم در بین فواصل غذاهای اصلی خود مصرف کنند تا بخشی از نیاز غذایی و پروتئینی آنها تأمین شود.

دلبری همچنین با اشاره به لیست فروش مواد غذایی آزاد در مدارس عنوان کرد: فروش انواع غذای سالم و دارای ارزش غذایی بالا مانند خشکبار، خرما، انواع مغزها و دانه ها، شیر و فراورده های آن، نوشیدنی، انواع میوه، بیسکویت بدون کرم، کیک و کلوچه، انواع لقمه سالم مانند نان و پنیر و گردو و نان و تخم مرغ، انواع غذاهای پخته شده مانند آش، سوپ، لوبیا، عدس، فرنی، شیربرنج، حلیم، شله زرد و سمنو در مدارس آزاد است.

معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی کشور یادآور شد: هریک از ممنوعیت ها بر اساس نظریات کارشناسانه اعلام شده است. به عنوان مثال همبرگر بالای 60 درصد گوشت در سال گذشته آزاد بود اما به دلیل مواد افزودنی زیاد در آن امسال ممنوع شد.

وی با اظهار اینکه مدیران مدارس متولی این موضوع هستند افزود: مدارس باید لیست مواد ممنوعه را در معرض دید عموم دانش آموزان و اولیای آنها قرار دهند. 150 بازرس نیز در شهر تهران آموزش دیدند و از ابتدای مهر کار خود را آغاز کرده و در مدارس حضور دارند.

دلبری با اشاره به اینکه طبخ غذاهای گرم به صورت روزانه انجام می شود گفت: علاوه براین، بر شرایط فیزیکی و استاندارد محل طبخ غذا نیز نظارت خواهد شد.

معاون هماهنگی اقتصادی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی از راه اندازی سامانه تلفن گویا به شماره 1499 برای شکایات درباره غذا در مدارس خبرداد و متذکر شد: در صورت فروش اقلام ممنوعه با مدیر مدرسه برخورد خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو