صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با اظهار اینکه افزایش نرخ کمیسیون ربطی به رکود مسکن ندارد گفت: وقتی حق کمیسیون ها را نمی دهند شاهد تخلفات و اضافه دریافت و بگیر و ببند هستیم.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع افزایش نرخ کمیسیون مشاورین املاک در ارتباط تلفنی با مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در برنامه "صبح و گفتگو" با اظهار اینکه افزایش نرخ کمیسیون ربطی به رکود مسکن ندارد گفت: وقتی حق کمیسیون ها را نمی دهند شاهد تخلفات و اضافه دریافت و بگیر و ببند هستیم.

قلی خسروی افزود: تمام کشورهای پیشرفته دنیا شش درصد از فروشنده دریافت می کنند ما که این درصد را نمی خواهیم. قبل از انقلاب ما یک درصد کمیسیون دریافت می کردیم و در سراسر کشور هم یک نرخ ثابت وجود داشت.

وی تأکید کرد: حق هر کسی را باید به اندازه کاری که انجام می دهد پرداخت کنند وگرنه زیرابی می رود. اگر ما اعلام کنیم که کمیسیون مطلقاً از مشاوران املاک پولی نگیرند نهایتا قیمت خانه را بیشتر می کنند و این غلط است. لذا ما باید نرخ را طوری تنظیم کنیم که اعضاء را به راه های خلاف سوق ندهیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور یادآور شد: زمانی که بنده وارد اتحادیه شدم نرخ کمیسیون یک درصد بود اما یک مرتبه تا مبلغ بیست میلیون تومان به نیم درصد رسید و برای بیست میلیون تا صد میلیون تومان یک چهارم درصد تعیین شد و از صد میلیون تومان به بالا هم نرخی وجود نداشت.

این مقام مسئول افزود: بنده پنجاه سال است که در این حوزه هستم و دو سال دیگر هم از خدمتم باقی نمانده اما در این مدت کوتاه قصد دارم مسائل را اصلاح کنم تا خلاف در این صنف کمتر شود.

قلی خسروی با بیان اینکه نباید همه مشاوران املاک را با یک چوب راند گففت: 99.5 درصد اعضای صنف ما از پاک ترین و بهترین اقشار هستند و شاید نیم درصد خلاف کنند که با آنها برخورد شده است. ما نباید دزدپروری کنیم مردم درصورت رویت هرگونه تخلف حتما گزارش دهند در غیراین صورت به جامعه خودشان خیانت کرده اند. بنده حتی در این راستا آموزشگاه و دانشگاه هایی تأسیس کردم تا افراد قبل از آموزش دیدن در این حوزه امکان مجوز گرفتن نداشته باشند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور عنوان کرد: بنده از اصناف تقاضا کردم این نیم درصد سراسر کشور یکنواخت شود تا نرخ مشارکت و متمم را که باعث اختلاف بین مردم می شوند حل کنیم. اگر کمیسیون قرارداد خرید و فروش به یک درصد برسد جلوی خلاف ها گرفته خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن