صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مشاور فرهنگ تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: اگر ما به امام حسن محتبی (ع)، کریم اهل بیت علاقه داریم باید کرامت ایشان را در ابعاد مختلف زندگی هایمان بازنمایی کنیم.

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه شهادت امام حسن مجتبی (ع) در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام دکتر عباس ابراهیمی مشاور فرهنگ تولیت مسجد مقدس جمکران و استاد حوزه و دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام ابراهیمی در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: آثار محبت باید در اعمال و رفتارهای ما نمود و بروز پیدا کند اگر ما به پیامبر اکرم (ص) و خاندان ایشان اظهار محبت می کنیم باید این محبت را در جایی نشان دهیم.

وی افزود: اگر ما به امام حسن محتبی (ع)، کریم اهل بیت علاقه داریم باید این کرامت ایشان را در ابعاد مختلف زندگی هایمان بازنمایی کنیم.

مشاور فرهنگ تولیت مسجد مقدس جمکران با اشاره به ابعاد شخصیتی امام حسن مجتبی (ع) بیان داشت: امام حسن مجتبی (ع) نخستین ثمره ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و نخستین نوه پیامبر اسلام (ص) هستند. پیامبر امام حسن را به شدت دوست داشتند و ایشان را روی زانوی خود قرار می دادند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به حدیثی از رسول خدا (ص) درباره امام حسن گفت: پیامبر خدا (ص) فرمودند: " امام حسن (ع) سرور جوانان اهل بهشت و حجت خدا بر من است."

استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: به نقل منابع معتبر شیعه، امام حسن (ع) از اهل کساء هستند و آیه تطهیر، آیه مودت و آیه اطعام در شأن ایشان نیز نازل شده است. در جریان مباهله پیامبر با مسیحیان نجران حضور داشتند و این نشانه شخصیت ممتاز حضرت است.

وی افزود: دوره امامت امام حسن مجتبی (ع) 10 سال اما با سختی های فراوان همراه بود، بعد از شهادت امیرالمومنین 40 هزار نفر در کوفه با حضرت بیعت کردند اما در نهایت همه او را تنها گذاشتند و حتی فرمانده سپاه به ایشان خیانت کرد و شبانه به سپاه معاویه پیوست و حضرت نیز به ناچار به مدینه مهاجرت کردند.

مشاور فرهنگ تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: اگر امام حسن (ع) در کربلا بودند و یارانی همچون امام حسین (ع) داشتند همان کاری را می کردند که امام حسین انجام داد.

وی به دیگر خصوصیات امام حسن (ع) اشاره کرد و گفت: حضرت در صبوری و بردباری زبانزد مردم بودند، نقل شده که حضرت در مواجهه با یک فرد شامی که به شدت ناسزاگو بود بسیار با گذشت و عطوفت برخورد کردند. ما نیز به تاسی از حضرت باید در برخورد با دیگران مانند فقرا، همسر، فرزندان، همکاران و در برابر ناملایمات زندگی صبوری کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین بیان داشت: حضرت دو بار کل دارایی و سه بار هم نیمی از اموال خود را به نیازمندان بخشید، 25 سفر پیاده به حج مشرف شدند و سوار بر شترها نمی شدند تا ضعیفان در مسیر از این شترها استفاده کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی در خاتمه گفت: اگر ویژگی های حضرت در ما هم نمایان شد یعنی ما جزو پیروان اهل بیت (ع) هستیم.

مرتبط با این خبر

  • شهید شیرودی؛ خلبانی مومن و شجاع بود

  • واژه ی ایثار دارای بار اعتقادی است

  • جوهره انقلاب اسلامی هیچگاه با دولت جنایتکار امریکا کنار نخواهد آمد

  • موضوع ایثار و شهادت مهم ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی است

  • انقلاب اسلامی ایران یک جوشش درونی و دینی بود

  • ویژه برنامه مهرخانه با موضوع گذشت و فداکاری روی آنتن رادیو گفت و گو می رود

  • انقلابی گری باید در درون افراد شکل بگیرد

  • شهید نامجو هسته گروه های انقلابی را تشکیل دادند

  • فرهنگ ایثار و شهادت همواره یک فرهنگ متعالی و فرا ملی است

  • راه شهدا همچنان باز است...